ՀՀ նախկին ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի առանձնատան վերաբերյալ հոդվածի հիման վրա քրեական գործ հարուցելու հիմք չկար: Tert.am-ի հետ զրույցում այս մասին ասել է Վլադիմիր Գասպարյանի փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը՝ անդրադառնալով Հատուկ քննչական ծառայությունում «Հետք»-ի հոդվածի հիման վրա քրեական գործ հարուցելուն:
«Եթե հարուցել են քրեական գործ, դրանում ոչ մի խնդիր չենք տեսնում, որովհետեւ ճշմարտությունը պարզ դառնալուն պես նախաքննական մարմինն այդ գործն արագ կկարճի: Ես վստահ ասում եմ, որ Վլադիմիր Գասպարյանը ոչ ոքի գույքին չի տիրացել, դա բացառվում է: Տունը ձեռք է բերել իր ընկերը, ամբողջ գումարը վճարել է՝ 2 մլն դոլարից ավելի, ուղղակի կան մարդիկ, ովքեր եղել են սեփականատերեր, իրար մեջ գումարային խնդիրներ ունեն, եւ շահարկելով Վլադիմիր Գասպարյանի անունը՝ փորձում են ինչ-որ խնդիրներ լուծել: Հաստատապես բացառում եմ, որ շահարկելով իր դիրքը՝ Վլադիմիր Գասպարյանը տուն է ձեռք բերել, դա պարզապես ծիծաղելի է»,-ասել է փաստաբանը:
Տիգրան Աթանեսյանի խոսքով՝ տան նախկին սեփականատերերը մարդիկ են, ովքեր որեւէ առնչություն չունեն հեղափոխության հետ, ուղղակի օգտագործելով երկրում ստեղծված իրավիճակը՝ փորձում են իրենց ֆինանսական խնդիրները լուծել, որոնց հետ Վլադիմիր Գասպարյանը որեւէ առնչություն չունի, չի ունեցել ու չի կարող ունենալ:
Հիշեցնենք, որ «Hetq.am» լրատվական կայքում հրապարակված «Վլադիմիր Գասպարյանը 200 հազար դոլարով դարձել է 3 մլն դոլարանոց առանձնատան տեր» վերտառությամբ հոդվածի հիման վրա նախապատրաստված նյութերով ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով եւ 309-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ` առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն կատարելու եւ պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու առերեւույթ հանցագործության դեպքերի առթիվ:

Основания для возбуждения уголовного дела в отношении экс-начальника Полиции Армении Владимира Гаспаряна не было. Об этом заявил в беседе с Tert.am адвокат Гаспаряна Тигран Атанесян, комментируя решение ССС Армении о возбуждении уголовного дела на основании статьи «Владимир Гаспарян за 200 тыс. долларов стал хозяином особняка стоимостью в 3 млн. долларов», опубликованной на информационном сайте «Hetq.am».
«Я уверенно говорю о том, что Владимир Гаспарян ни у кого не забирал собственность, это просто исключается. Дом приобрел его друг, который выплатил всю сумму, свыше 2 млн. долларов. Просто бывшие собственники имеют между собой денежные проблемы, которые они пытаются решить, спекулируя именем Владимира Гаспаряна. Исключается, чтобы Гаспарян, злоупотребляя своим положением, забрал у кого-то дом, это просто смешно», - заявил Атанесян.
По его словам, бывшие собственнники дома не имеют никакой связи с революцией. Они, просто используя создавшуюся в стране ситуацию, пытаются решить свои финансовые вопросы, с которыми его подзащитный не имел, не имеет и не может иметь никакой связи.
Напомним, что по факту приобретения особняка бывшим начальником Полиции Армении Владимиром Гаспаряном возбуждено уголовное дело. «По материалам, подготовленным на основании статьи «Владимир Гаспарян за 200 тыс. долларов стал хозяином особняка стоимостью в 3 млн. долларов», опубликованной на информационном сайте «Hetq.am», в Специальной следственной службе Армении возбуждено уголовное дело по 1 пункту 3 части 178-ой статьи и 1 части 309 статьи Уголовного кодекса Армении – совершение мошенничества в особо крупных размерах и превышение должностными лицами официальных полномочий. Ведется следствие», - отмечено в заявлении, распространенном 4 сентября ССС Армении.