Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն առաջիկայում մի շարք եվրոպական պետությունների, այդ թվում Գերմանիայի հետ հարաբերությունները բարելավելու հույս ունի: Այս մասին, ինչպես հայտնում է Sabah պարբերականը, Ղրղզստանից վերադառնալիս օդանավում լրագրողներին ասել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը:
«Եվրամիության հետ Թուրքիայի հարաբերությունները, բացառությամբ մի քանի երկրների, բարելավվելու հնարավորություն ունեն: Մենք այս ամսվա վերջին [Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ] թուրք-գերմանական փոխհարաբերությունների շատ թեմաներ քննարկելու հնարավորություն կունենանք: Գերմանիան ԵՄ-ում նշանակալիորեն կարեւոր դիրք ունի, իսկապես առաջնորդող»,- շեշտել է նա:
Միաժամանակ Էրդողանը կրկին Եվրամիությանը քննադատել է այն պատճառով, որ փախստականների մասին համաձայնագրով խոստումը չի կատարել: Նա միությանը կոչ է արել կատարել ձեռք բերված համաձայնագրով տված խոստումները:
Վերջին տարիները նշանավորվել են Բեռլինի եւ Անկարայի հարաբերությունների զգալի սառեցմամբ, որի պատճառը մի շարք գործոններ էին: Առաջին հերթին խոսքը Թուրքիայում Գերմանիայի քաղաքացիների ձերբակալության մասին է՝ լրագրողների եւ իրավապաշտպանների:

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган рассчитывает в ближайшее время улучшить отношения с рядом европейских государств, в том числе с Германией. Об этом, как сообщает в среду газета Sabah, заявил Эрдоган турецким журналистам в самолете по возвращению из Киргизии, передает ТАСС
«Отношения Турции с Европейским союзом, за исключением некоторых стран, имеют возможность на улучшение. У нас будет возможность обсудить в конце этого месяца [с канцлером ФРГ Ангелой Меркель] многие темы в турецко немецких взаимоотношениях. Германия обладает значительно важной позицией в ЕС, действительно лидирующей», - подчеркнул он.
В то же время Эрдоган вновь подверг критике Европейский союз за то, что он не сдержал слово по соглашению о беженцах. Президент также призвал блок выполнить данные обещания в соответствии с достигнутым соглашением.
Последние годы ознаменовались существенным охлаждением отношений Берлина и Анкары, причиной чему стал целый ряд факторов. В первую очередь речь идет о задержаниях в Турции германских граждан, прежде всего журналистов и правозащитников.