Ավտոմեքենայի վարորդը, որը դուրս էր եկել հանդիպակաց գոտի եւ բախվել Աբխազիայի վարչապետ Գենադի Գագուլիայի մեքենային, գտնվել է թմրանյութերի ազդեցության ներքո, հայտնել է հանրապետության գլխավոր դատախազի օգնական Դաուր Ամիչբան՝ հավելելով, որ ավելի ուշ պարզ կդառնա մարիխուանայի՞,  թե՞ մետադոնի ազդեցության ներքո, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել ճանապարհատրանսպորտային վթարի դեպքով, որի հետեւանքով զոհվել է Աբխազիայի վարչապետ Գենադի Գագուլիան։ Վարորդը ձերբակալվել է»,-հայտնել է Ամիչբան։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Գագուլիան շաբաթ օրը երեկոյան Մոսկվայի ժամանակով ժամը մոտ 23:00-ին Պսոու-Սուխում ճանապարհահատվածին վթարի հետեւանքով զոհվել էր, նրա վարորդն ու թիկնապահը հոսպիտալացվել են ծայրահեղ ծանր վիճակում։ Աբխազիայի պատվիրակությունը վերադառնում էր Սիրիա կատարած պաշտոնական ուղեւորությունից։

The Abkhazian Office of Prosecutor opened a case on the fact of the traffic accident leading to death of Prime Minister Gennady Gaguliya and the probable accident initiator was detained, assistant general prosecutor Daur Amichba told TASS on Sunday.
"The office of prosecutor opened a criminal case on the fact of the traffic accident resulting in death of Prime Minister Gennady Gaguliya," the official said. "The car driver was detained," he added.
The vehicle driver was under the influence of drugs, Amichba said. "It was ascertained according to results of examination that the driver was in a state of drug intoxication," he said.
The driver and the security guard of Gaguliya hospitalized after the accident were discharged later.