ՄԱԿ-ի Պաղեստինյան փախստականների գործակալության համար ԱՄՆ-ի ֆինանսավորումը կասեցնելու մասին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշումը միջազգային իրավունքի խախտում է, երեքշաբթի հայտարարել է Պաղեստինի արտգործնախարար Ռիադ ալ Մալիկին, հաղորդում է Reuters-ը:
Անցյալ ամիս Վաշինգթոնը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն դադարեցնում է ՄԱԿ-ի Մերձավոր Արեւելքի պաղեստինյան փախստականների օգնության եւ ռոբոտների կազմակերպման գործակալության (UNRWA) ֆինանսավորումը:
Իսկ նախորդ շաբաթ Թրամփը կարգադրել էր, որպեսզի Արեւելյան Երուսաղեմում հիվանդանոցներում պաղեստինցիներին հոգ տանելու համար նախատեսված 25 մլն դոլարն ուղղվի այլ նպատակների համար:
Թրամփի որոշումը սրել էր Վաշինգթոնի եւ Պաղեստինի ղեկավարության միջեւ լարվածությունը:
«ԱՄՆ-ն սկսել է հարձակվել պաղեստինյան ժողովրդի եւ միջազգային իրավունքի վրա», - Կահիրեում արաբական լիգայի հանդիպման ժամանակ, որը հրավիրվել էր այդ հարցը քննարկելու համար, ասել է Պաղեստինի արտգործնախարար Ռիադ ալ Մալիկին:
Նախօրեին ԱՄՆ-ն հայտարարել էր Վաշինգթոնում Պաղեստինի ազատագրման կազմակերպության գրասենյակի փակման մասին, քանի որ վերջինս  փորձել էր Իսրայելի դեմ Միջազգային քրեական դատարան դիմել:

Решение президента Дональда Трампа приостановить финансирование США для Агентства ООН по палестинским беженцам, является покушением на международное право сообщил во вторник министр иностранных дел Палестины Рияд аль-Малики, пишет Reuters.
В прошлом месяце Вашингтон заявил, что США прекращают финансирование Ближневосточного агентства ООН для помощи палестинским беженцам и организации работ(UNRWA).
А на прошлой неделе Трамп распорядился, чтобы 25 миллионов долларов, предназначенных для ухода за палестинцами в больницах Восточного Иерусалима, направлялись в другое место.
Решение Трампа усилило напряженность между Вашингтоном и палестинским руководством.
Отношения резко ухудшились после того, как Трамп решил признать Иерусалим в качестве столицы Израиля в прошлом году и перенести туда американское посольство из Тель-Авива.
«США начали нападать на права палестинского народа и международное право», - сказал министр иностранных дел в Палестины Рияд аль-Малики на заседании Лиги арабских государств в Каире, созванном для обсуждения этого вопроса.
Накануне Соединенные Штаты также объявили о закрытии офиса Организации освобождения Палестины (ООП) в Вашингтоне за то, что та пыталась подать в Международный уголовный суд на Израиль.