ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը սեպտեմբերի 12-ին հանդիպել է ՀԱՊԿ ԽՎ պատասխանատու քարտուղար Պյոտր Ռյաբուխինի հետ:
ԱԺ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ զրուցակիցները կարեւորել են ՀԱՊԿ անդամ երկրների խորհրդարանների միջեւ համագործակցության ամրապնդումը, անդրադարձել կառույցում հայկական պատվիրակության գործունեությանը:
Կողմերը քննարկել են հոկտեմբերի 29-30-ը Երեւանում անցկացվելիք ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի եւ ՀԱՊԿ ԽՎ-ի իններորդ լիագումար նիստերի անցկացմանը վերաբերող օրակարգային հարցեր:
Անդրադառնալով ՀԱՊԿ-ի կարեւորությանը ՀՀ անվտանգության ապահովման գործում` Էդուարդ Շարմազանովը նշել է. «ՀԱՊԿ-ն ունի առանցքային նշանակություն մեր երկրի անվտանգության ապահովման գործում եւ այդ առումով ՀԱՊԿ-ին անդամակցելն այլընտրանք չունի»:

Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов принял ответственного секретаря ПА ОДКБ Петра Рябухина.
Как сообщает пресс-служба НС, собеседники обсудили укрепление сотрудничества между парламентами стран-членов ОДКБ, обратились к деятельности делегации Армении в структуре.
Стороны обсудили вопросы, касающиеся  предстоящего в Ереване 29-30 октября Совета ПА ОДКБ и проведения девятого пленарного заседания Ассамблеи.
Коснувшись важности ОДКБ в деле обеспечения безопасности РА, Шармазанов отметил: «ОДКБ имеет ключевое значение в обеспечении   безопасности нашей страны и в этом аспекте членство в ОДКБ не имеет альтернативы».