ԱՄՆ Միչիգան նահանգի Ռեդֆորդ քաղաքում հայազգի Քրիստա Հարությունյանը դատավոր է նշանակվել 17-րդ թաղամասի դատարանում: Այս մասին հայտնում է ամերիկյան Fox47 News-ը:
«Քրիստան ներկայացել է որպես օրենքի ամուր գիտելիքներով եւ իրավաբանական մասնագիտությանը նվիրված անձ: Այս հատկանիշների շնորհիվ նա հիանալի տարածքային դատավոր կլինի»,- Հարությունյանի մասին ասել է նահանգապետ Րիք Սնայդերը:
Քրիստա Հարությունյանը 1998 թվականից եղել է Haroutunian Licata Haroutunian պրոֆեսիոնալ իրավաբանական խորհրդատվական ընկերության բաժնետեր: 2013 թվականից գլխավոր դատախազության Միչիգանի դեպարտամենտում եղել է գլխավոր դատախազի հատուկ օգնական:
Հարությունյանը Միչիգանի իրավաբանների նահանգային կառավարական մարմնի անդամ է. 2015 թվականից եղել է Ղեկավարների խորհրդի անդամ: Նա նաեւ անդամակցում է Դեթրոյթ նահանգի, Օքլենդի եւ Հայ-ամերիկյան իրավաբանների կառավարական մարմիններին: Նա Հայ օգնության միության հանձնաժողովի անդամ է, 2011 թվականից ի վեր՝ նաեւ Միչիգանի կանանց հանձնաժողովի անդամ:
Քրիստա Հարությունյանը 1993 թվականին Միչիգանի համալսարանում ստացել է բակալավրի աստիճան, 1998 թվականին էլ ավարտել է Միչիգանի պետական համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետը:

American Armenian Krista Haroutunian of Redford was recently appointed judge to the 17th District Court in Redford Township in the US state of Michigan, Fox47 News reported.
“Krista has demonstrated a solid knowledge of the law and an ongoing commitment to the legal profession,” Michigan Governor Rick Snyder said. “These qualities will make her an excellent district court judge.”
Haroutunian has been in private practice as a shareholder with the firm Haroutunian Licata Haroutunian, PC since 1998.
Since 2013, she has served as a Special Assistant Attorney General with the Michigan Department of Attorney General.
Haroutunian is a member of the State Bar of Michigan, serving on the Board of Commissioners since 2015.
She is also a member of the Detroit Bar Association, the Oakland County Bar Association, the Wayne County Probate Bar Association, the Wayne County Family Bar Association, and the Armenian American Bar Association.
She is on the board of the Armenian Relief Society and has been a member of the Michigan Women’s Commission since being appointed in 2011.
Krista Haroutunian earned a bachelor’s degree from the University of Michigan in 1993 and a law degree from the Detroit College of Law at Michigan State University in 1998.