Չեխիայի իշխանությունները հավանություն են տվել երկրի դեսպանատունը Թել Ավիվից Երուսաղեմ տեղափոխելու «առաջին քայլին», փոխանցում է AFP-ն։
Չեխիայի նախագահի, վարչապետի, խորհրդարանի խոսնակի, արտաքին գործերի եւ պաշտպանության նախարարների համատեղ հայտարարությունում նշվում է, որ «Չեխական տան» բացումը Երուսաղեմում կդառնա առաջին քայլը երկրի դեսպանատունը Երուսաղեմ տեղափոխելու հարցում։
Չեխիայի նախագահի ներկայացուցիչ Իրժի Օվաչեկը հայտարարել է, որ «Չեխական տանը» տեղակայված կլինեն CzechTrade առեւտրային գործակալությունը եւ CzechTourism տուրիստական գործակալությունը:

The authorities of the Czech Republic approved the “first step” to transfer the country's embassy in Israel from Tel Aviv to Jerusalem, radio.cz reported.
In a joint statement, the Czech president, prime minister, parliament speaker and foreign and defense ministers said that the opening of the Czech House in Jerusalem in November would be the first step of moving the Czech embassy to Jerusalem.
According to the spokesperson of Czech President, the Czech House will be inaugurated by the President during his visit to Israel in November.