Չեխիայի իշխանությունները հավանություն են տվել երկրի դեսպանատունը Թել Ավիվից Երուսաղեմ տեղափոխելու «առաջին քայլին», փոխանցում է AFP-ն։
Չեխիայի նախագահի, վարչապետի, խորհրդարանի խոսնակի, արտաքին գործերի եւ պաշտպանության նախարարների համատեղ հայտարարությունում նշվում է, որ «Չեխական տան» բացումը Երուսաղեմում կդառնա առաջին քայլը երկրի դեսպանատունը Երուսաղեմ տեղափոխելու հարցում։
Չեխիայի նախագահի ներկայացուցիչ Իրժի Օվաչեկը հայտարարել է, որ «Չեխական տանը» տեղակայված կլինեն CzechTrade առեւտրային գործակալությունը եւ CzechTourism տուրիստական գործակալությունը:

Власти Чехии одобрили «первый шаг» к  переносу посольства страны в Израиле из Тель-Авива в Иерусалим, передает AFP.
В совместном заявлении президент Чехии, премьер-министр, спикер парламента и министры иностранных дел и обороны заявили, что открытие в ноябре «Чешского дома» в Иерусалиме станет «первым шагом в вопросе переноса чешского посольства в Иерусалим».
Представитель президента Чехии Иржи Овачек заявил, что  в Чешском доме будут  располагаться торговое агентство CzechTrade и туристическое агентство CzechTourism.
«Чешский дом в Иерусалиме будет торжественно открыт президентом во время его визита в Израиль в ноябре», - сказал он.