Սեպտեմբերի 17-22-ը Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն կանցկացնի լայնամասշտաբ օպերատիվ-մարտավարական զորավարժություններ՝ տարբեր տեսակի եւ կարգի զորքերի, միավորումների մասնակցությամբ:
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտնում են, որ զորավարժություններին կներգրավվի 20 հազարից ավելի զինծառայող, ավելի քան 200 միավոր տանկ եւ այլ զրահատեխնիկա, 120-ից ավելի տարբեր տրամաչափի հրթիռահրետանային կայանքներ, համազարկային կրակի եւ նռնականետերի ռեակտիվ համակարգեր, մինչեւ 10 միավոր կործանիչներ ու ռմբակոծիչներ, մինչեւ 20 միավոր տարբեր նշանակության բանակային ավիացիա:
Զորավարժությունների ընթացքում կմշակվեն մի քանի ուղղություններով հակառակորդի պաշտպանության տանկային ճեղքման, Ղարաբաղի տարածքում Հայաստանի ռազմական խմբավորումների եւ առաջնագծի ստորաբաժանումների ջախջախման հարցերը, Արցախի վրա հարձակումը ռազմական եւ ռազմավարական օբյեկտների ոչնչացման ճանապարհով, հրթիռահրետանային եւ ավիացիոն հարվածներ հասցնելը:
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները ուշադրություն են դարձնում, որ պաշտպանական գերատոսչության մամուլի հաղորդագրության մեջ կոնկրետ հակառակորդ է նշված Հայաստանը: Նախկինում պաշտոնական հաղորդագրություններում օգտագործվում էր «պայմանական հակառակորդ» տերմինը, իսկ զորավարժությունների վայրն անվանվում էր մարտականին «առավելագույն մոտեցված պայմաններում»:

Azerbaijan will hold large-scale operational-tactical exercises with participation of various military branches of troops, army corpses and formations Sept. 17-22, Azerbaijani media reported quoting Defense Ministry's statement.
The militray drills will involve more than 20,000 military personnel, more than 200 tanks and other armored vehicles, more than 120 rocket and artillery mounts of different calibers, multiple launch rocket systems and mortars, as well as 30 aircraft for various purposes.
As part of the exercises, the tank breakthrough of the enemy's echeloned defense in several directions, the crushing defeat of armed groups and forward units of Armenia in the territory of Nagorno-Karabakh will be worked out, tasks will be fulfilled for liberation of the occupied Azerbaijani territories by destruction of military and strategic facilities of the enemy by rocket artillery and air strikes.