ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը վստահ է, որ Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը հավատարիմ է Կորեական թերակղզու ապամիջուկայնացմանը եւ չի դավաճանի ԱՄՆ-ի հետ կնքած երկկողմ համաձայնագրին: Այս մասին նշված է ԱՄՆ նախագահի ուղերձում, որը երկուշաբթի Վիեննայում կայացած ԱԷՄԳ Գլխավոր համաժողովի 62-րդ նստաշրջանի պատվիրակների համար ընթերցել է ԱՄՆ էներգետիկայի նախարար Ռիք Փերրին, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ես ուրախ եմ, որ նախագահ Կիմը հաստատեց իր հավատարմությունը Կորեական թերակղզու ապամիջուկայնացման գործին: Սա ստուգումներ է պահանջում, բայց ես վստահ եմ, որ նա մեր համաձայնագրին եւ մեր փոխանակած ձեռքսեղմմանը չի դավաճանի»,- նշված է Թրամփի ուղերձում:
Նրա խոսքով՝ «ԱՄՆ-ն բարձր է գնահատում ԱԷՄԳ-ի պատրաստակամությունը իր ավանդը բերել հանուն Կորեական թերակղզում եւ աշխարհում խաղաղության եւ անվտանգության»:
ԱՄՆ-ի եւ Հյուսիսային Կորեայի միջեւ պատմության մեջ առաջին բարձր մակարդակով հանդիպումը տեղի է ունեցել հունիսի 12-ին Սինգապուրում, որի արդյունքներով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը եւ Հյուսիսային Կորեայի Պետխորհրդի նախագահ Կիմ Չեն Ընը համատեղ հայտարարություն են ընդունել: Փհենյանը մասնավորապես հայտարարել է Կորեական թերակղզու ամբողջական ապամիջուկայնացմանը գնալու պատրաստակմության մասին, իսկ Միացյալ Նահանգները պարտավորվել է Հյուսիսային Կորեային անվտանգության երաշխիքներ տրամադրել: Այդուհանդերձ, կողմերի մտադրությունները սինգապուրյան ամփոփիչ հաղորդագրությայն մեջ չեն կոնկրետացվել:

The US President Donald Trump is sure that North Korean leader Kim Jong Un is completely committed to the denuclearization of the Korean peninsula and will not change the bilateral agreement with the US, the US Secretary of Energy Rick Perry reads out the US President Donald Trump’s statement.
According to the statement, Kim Jong Un is completely committed to the denuclearization, however it will require verification, TASS reported.
According to him, the US highly appreciates IAEA's willingness to contribute to efforts for peace and security on the Korean Peninsula and around the world.
The US President met North Korean leader on June 12 in Singapore. Donald Trump and Kim Jong Un issued a joint statement. According to it, Pyongyang announced its readiness for full denuclearization of the Korean peninsula, and the United States, in its turn, pledged to provide security guarantees to the North Korea.