ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը վստահ է, որ Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը հավատարիմ է Կորեական թերակղզու ապամիջուկայնացմանը եւ չի դավաճանի ԱՄՆ-ի հետ կնքած երկկողմ համաձայնագրին: Այս մասին նշված է ԱՄՆ նախագահի ուղերձում, որը երկուշաբթի Վիեննայում կայացած ԱԷՄԳ Գլխավոր համաժողովի 62-րդ նստաշրջանի պատվիրակների համար ընթերցել է ԱՄՆ էներգետիկայի նախարար Ռիք Փերրին, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ես ուրախ եմ, որ նախագահ Կիմը հաստատեց իր հավատարմությունը Կորեական թերակղզու ապամիջուկայնացման գործին: Սա ստուգումներ է պահանջում, բայց ես վստահ եմ, որ նա մեր համաձայնագրին եւ մեր փոխանակած ձեռքսեղմմանը չի դավաճանի»,- նշված է Թրամփի ուղերձում:
Նրա խոսքով՝ «ԱՄՆ-ն բարձր է գնահատում ԱԷՄԳ-ի պատրաստակամությունը իր ավանդը բերել հանուն Կորեական թերակղզում եւ աշխարհում խաղաղության եւ անվտանգության»:
ԱՄՆ-ի եւ Հյուսիսային Կորեայի միջեւ պատմության մեջ առաջին բարձր մակարդակով հանդիպումը տեղի է ունեցել հունիսի 12-ին Սինգապուրում, որի արդյունքներով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը եւ Հյուսիսային Կորեայի Պետխորհրդի նախագահ Կիմ Չեն Ընը համատեղ հայտարարություն են ընդունել: Փհենյանը մասնավորապես հայտարարել է Կորեական թերակղզու ամբողջական ապամիջուկայնացմանը գնալու պատրաստակմության մասին, իսկ Միացյալ Նահանգները պարտավորվել է Հյուսիսային Կորեային անվտանգության երաշխիքներ տրամադրել: Այդուհանդերձ, կողմերի մտադրությունները սինգապուրյան ամփոփիչ հաղորդագրությայն մեջ չեն կոնկրետացվել:

Американский президент Дональд Трамп уверен, что лидер КНДР Ким Чен Ын полностью привержен денуклеаризации Корейского полуострова и не изменит двустороннему соглашению с США. Об этом говорится в послании президента США Дональда Трампа, которое зачитал в понедельник министр энергетики США Рик Перри делегатам 62-й сессии Генеральной конференции Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) в Вене, передает ТАСС
«Я рад тому, что председатель Ким подтвердил свою приверженность делу полной денуклеаризации Корейского полуострова. Это потребует проверки, но я уверен в том, что он не изменит нашему соглашению, и нашему рукопожатию, которым мы обменялись», - говорится в послании Трампа.
По его словам, «США высоко ценят готовность МАГАТЭ вносить вклад в усилия на благо мира и безопасности на Корейском полуострове и во всем мире».
Первая в истории встреча на высшем уровне между США и КНДР состоялась 12 июня в Сингапуре. По ее итогам президент США Дональд Трамп и председатель Госсовета КНДР Ким Чен Ын приняли совместное заявление. В нем, в частности, Пхеньян объявил о готовности пойти на полную денуклеаризацию Корейского полуострова, а Соединенные Штаты обязались в ответ предоставить КНДР гарантии безопасности. Тем не менее, намерения сторон в итоговом коммюнике сингапурского саммита не были конкретизированы.