Alibaba Group-ի հիմնադիր Ջեկ Ման ընկերության ներդրողների համաժողովում հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի եւ Չինաստանի միջեւ առեւտրային պատերազմը կարող է 2 տասնամյակ տեւել՝ տեղեկացնում է Reuters-ը։
Ման նշել է, որ երկու երկրների միջեւ առեւտրային լարվածությունը, հավանաբար, շատ արագ իր ազդեցությունը կգործի չինական խոշոր ընկերությունների վրա։ Ամերիկյան պատժամիջոցները շրջանցելու համար նրանք ստիպված կլինեն իրենց արտադրությունը տեղափոխել այլ երկրներ։
«Դուք կարող եք հաղթել ճակատամարտը, բայց կպարտվեք պատերազմում։ Ոչ հեռու ապագայում շատ չինական ընկերություններ կփոխադրվեն այլ երկրներ»,- բաժնետերերի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է միլիարդատերը։
Ըստ Մայի՝ Թրամփը կհեռանա, կգա նոր նախագահ, բայց, միեւնույն է, նա կշարոնակի Չինաստանի հանդեպ Թրամփի քաղաքականությունը, որովհետեւ երկու երկրներն էլ պայքար են մղում գլոբալ առավելության համար։ «Մեզ պետք են խաղի նոր կանոններ, մեզ անհրաժեշտ է նորացնել արտաքին առեւտրային հարաբերությունները»,- բացատրել է Ման։

Основатель Alibaba Group Джек Ма в ходе конференции инвесторов корпорации заявил, что торговая война между США и Китаем может затянуться на два десятилетия, передает РБК со ссылкой на Reuters.
Ма отметил, что сложившаяся между странами напряженность в торговле, скорее всего, очень быстро скажется на крупных китайских компаниях. Чтобы обойти торговые пошлины США, они будут вынуждены перевести свое производство в другие страны.
«Вы можете выиграть битву, но проиграете войну, — подчеркнул миллиардер на встрече с акционерами в Ханчжоу. — В среднесрочной перспективе многие китайские компании перейдут в другие страны».
По словам Ма, даже если Дональд Трамп уйдет в отставку и к власти в США придет новый президент, он все равно продолжит начатую Трампом политику по отношению к Китаю, потому что обе страны ведут борьбу за глобальное превосходство. «Нам нужны новые правила торговли, нам необходимо обновить ВТО», — пояснил он.
Китаю нужно усилить экономику, чтобы перенести модель своих торговых отношений с США в регионы Африки и Юго-Восточной Азии. «В краткосрочной перспективе бизнес-сообщества в Китае, США и Европе окажутся в беде. Это продлится долго. Если вы хотите получить решение в краткосрочной перспективе, то его нет», — считает Ма.