ՀՀ ՊՆ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն սեպտեմբերի 19-ին ընդունել է ՀՀ-ում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջուն Յամադային և ՀՀ-ում հավատարմագրված ռազմական կցորդ, գնդապետ Ացուսի Տակացեին (նստավայրը ք.Մոսկվա)` ՀՀ-ում վերջինիս հավատարմագրման կապակցությամբ: Այդ մասին NEWS.am –ին հայտնեցին ՊՆ մամուլի ծառայությունից։
Պաշտպանության նախարարը շնորհավորել է նորանշանակ կցորդին և հաջողություններ մաղթել Հայաստանում առաքելության ընթացքում: Միաժամանակ նշվել է պաշտպանության բնագավառում հայ-ճապոնական հարաբերությունների զարգացման հնարավորությունը: Որպես համագործակցության հեռանկարային ոլորտներ` առանձնացվել են ռազմական բժշկության, աղետների հետևանքների վերացման ժամանակ զինված ուժերի կողմից փրկարար ծառայությանը տրամադրվող աջակցության և այլ ուղղություններով փորձի փոխանակումը:
Դեսպան Յամադան իր հերթին նշել է պաշտպանության ոլորտում համագործակցության կարևորությունը և հույս հայտնել, որ մոտ ապագայում մի շարք ուղղություններով առաջընթաց կարձանագրվի:

YEREVAN.- Armenian Defense Minister Davit Tonoyan received on Wednesday Japanese Ambassador Jun Yamada and military attaché, Colonel Atsusi Takatse Igor Kandrachion on the occasion of his accreditation to the Republic of Armenia, Defense Ministry's press service reported.
The Defense Minister congratulated the newly appointed attaché and wished him success in his mission in Armenia. At the same time, the possibility of developing Armenian-Japanese relations in the field of defense and military medicine was mentioned.
Ambassador Yamada, in his turn, highlighted the importance of cooperation in the defense sphere and expressed hope that in the nearest future, progress will be recorded in a number of directions.