Միգրացիոն ճգնաժամի կարգավորման հարցում պետության գլուխների ու կառավարության ղեկավարների ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովն առաջընթաց չի գրանցել։ Այս մասին հայտարարել է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը հանդիպման 2-րդ օրվա առիթով, փոխանցում է ՏԱՍՍ–ը։
«Չկա հստակ առաջընթաց, սակայն ես կարծում եմ, որ մենք դեռ այս տարի կարող ենք մոտարկել դիրքորոշումները ԵՄ արտաքին սահմանների պաշտպանության հարցում»,–նշել է նա՝ պատասխանելով չորեքշաբթի եվրոպական առաջնորդների աշխատանքային ընթրիքին միգրացիայի հարցով քննարկումների արդյունքների մասին հարցին։
Նոր միգրացիոն ճգնաժամը ԵՄ–ում կապված է փախստականների եւ տնտեսագան միգրանտների արագ կուտակմամբ համայնքի երկրներում եւ հատկապես հարավային երկրներում՝ Իտալիայում, Իսպանիայում եւ Հունաստանում։

Неформальный саммит глав государств и правительств ЕС не достиг прогресса в урегулировании миграционного кризиса. Об этом заявил в четверг председатель Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер по прибытии на второй день неформальной встречи, передает ТАСС
«Нет конкретного прогресса, но я думаю, что мы еще в этом году сможем сблизить позиции по защите внешних границ Евросоюза», - отметил он, отвечая на вопрос об итогах дискуссии по миграции на рабочем ужине европейских лидеров в среду.
Новый миграционный кризис в ЕС связан с быстрым накоплением беженцев и экономических мигрантов на территории стран сообщества, в первую очередь, в южных государствах - Италии, Испании и Греции. При этом европейские механизмы расселения мигрантов по другим странам ЕС и их возвращения на родину продолжают работать крайне неэффективно.