Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը համաձայն չէ այն տեսակետի հետ, թե Սիրիա հումանիտար գործողության մասնակցելը նշանակում է ներքաշվել կոնֆլիկտի մեջ։
«Հումանիտար գործողությունը կատարվելու է ՄԱԿ–ի կոչի ներքո։ Ինչպե՞ս կարող է կին բժիշկները կոնֆլիկտի մեջ ներքաշվել, կամ ականազերծո՞ղը, եթե հումանիտար գործողության է մասնակցում»,– այսօր՝ սեպտեմբերի 21–ին, «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում լրագրողների հետ զրույցում ասաց պաշտպանության նախարարը։
Ավելի վաղ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը խոսելով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարած հումանիտար առաքելության մասին՝ նշել էր․ «Զինված ուժերի հումանիտար ոլորտի մասնագետներ են՝ բժիշկներ, հումանիտար ականազերծողներ, իրենց գործունեության ապահովման համար նաեւ անվտանգության ապահովման անձնակազմ է ներգրավված լինելու: Շուրջ 100 հոգի: Այդ հումանիտար գործողություններին մասնակցությունը բխում է մեր ազգային շահերից»։

YEREVAN. – The Minister of Defense of Armenia, Davit Tonoyan, does not agree with the view that participation in the humanitarian action in Syria means getting involved in the conflict.
“The humanitarian action will be taken under the call by the UN,” Tonoyan on Friday told reporters at Yerablur Military Pantheon in capital city Yerevan. “How can female doctors get involved in the conflict? Or the deminer if he is participating in a humanitarian action?”
Earlier, speaking about Armenia’s Syria humanitarian mission which Prime Minister Nikol Pashinyan had announced, the defense minister had noted as follows: “They are specialists—doctors, humanitarian deminers—of the humanitarian domain of the [Armenian] armed forces. Also, a personnel ensuring safety will be involved to ensure their activities. About 100 people. Participation in these humanitarian activities stems from our national interests.”