Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի սահմանին հրահրած լարվածությունը բացարձակապես անընդունելի է եւ արժանի է դատապարտման: Այս մասին Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
«Հայաստանը եւ Արցախը պատրաստ են պաշտպանվել եւ դա ինքնուրույն են անում: Միեւնույն ժամանակ Հայաստանը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ է դրանից բխող բոլոր հանգամանքներով: Մասնավորապես, կանոնադրությամբ գոյություն ունի միմյանց օգնելու պարտավորություն:
Մենք իրավիճակի վերաբերյալ անդամ պետություններին տեղեկացրել ենք: Կանոնադրության համապատասխան դրույթների կիրառումը կլինի այն ժամանակ, երբ մենք պնդենք այդ մասին», - պարզաբանել է նախարարը:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Հայաստանը տեղեկացրել է ԵԱՀԿ-ին եւ ՀԱՊԿ-ին, սակայն չի դիմել օգնության համար: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը նախօրեին հանդես էր եկել հայտարարությամբ՝ կոչ անելով դադարեցնել գնդակոծությունները:
Ադրբեջանական կողմն արդեն մի քանի շաբաթ է գնդակոծում է հայկական գյուղերը եւ ԶՈՒ դիրքերը: Մեկ խաղաղ բնակիչ է վիրավորվել, զոհվել է պայմանագրային ծառայող:

Спровоцированное Азербайджаном обострение на границе с Арменией абсолютно неприемлемо и достойно осуждения. Об этом заявил глава МИД Армении Зограб Мнацаканян в интервью Общественному телевидению Армении.
«Армения и Арцах готовы защищаться и делают это самостоятельно. В то же время, Армения является членом ОДКБ со всеми вытекающими из этого обстоятельствами. В частности, есть уставная обязанность содействовать друг другу. Мы информировали страны-члены организации о ситуации. Применение соответствующих положений устава будет тогда, когда мы станем настаивать», - пояснил министр.
Ранее сообщалось, что Армения информировала ОБСЕ и ОДКБ, однако не обращалась за помощью. Накануне генсек ОДКБ Юрий Хачатуров выступил с заявлением, призвав прекратить обстрелы.
Азербайджанская сторона уже несколько недель обстреливает приграничные армянские села и позиции ВС. Ранен мирный житель, убит служащий контрактной службы.