Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն եւ «Պարսից ծոցի  երկրներից մեկը» մասնակցություն են ունեցել Ահվազում զորահանդեսի ժամանակ իրագործված ահաբեկչական հարձակմանը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով Իրանի նախագահի կայքը:
«Պարսից ծոցի հարավային երկրներից մեկը ստանձնել է ինչպես ֆինանսական հարցերը, այնպես էլ սպառազինության եւ նրանց քաղաքականության հարցը, նրանք երբեք խղճմտանք չեն ունեցել եւ իրենց հանցագործությունները չեն դադարեցրել»,- հայտարարել է Ռոհանին:
Իրանի նախագահի խոսքով՝ ԱՄՆ-ն տարածաշրջանում աջակցում է վարձկան զինյալներին, հանցագործությունների իրականացման համար նրանց ապահովում է համապատասխան պայմաններով եւ վարձկաններին «հրահրում» է հարձակումներ կատարել:
«Մեզ համար միանգամայն հստակ է, թե ով է դա արել, եւ նրանք որ խմբավորմանն են պատկանում, որի հետ կապ ունեն: Հանցագործների գործողությունները չեն ազդի իրանցի ազգի վճռականության վրա, եւ Ահվազում արյունահեղությունը պատասխան կստանա օրենքի ու մեր երկրի շահերի շրջանակում»,- հավելել է Ռոհանին՝ նշելով, որ հարձակման հետեւում կանգնած են արտասահմանցի վարձկանները:

Президент Ирана Хасан Роухани заявил, что США и «одна из стран Персидского залива»  причастны к атаке на военном параде в Ахвазе, сообщает РИА Новости  со ссылкой  на сайт президента ИРИ.
«Одна из южных стран Персидского залива взяла на себя как финансовые вопросы, так и вопрос вооружения и их  политики, они никогда не испытывали сожаления и не прекращали своих преступлений» , — заявил Роухани.
По словам президента Ирана, США поддерживают наемных боевиков в регионе, предоставляют им необходимые условия для совершения преступлений, и «провоцируют»  наемников на совершение атак.
«Нам совершенно ясно, кто это сделал, к какой группировке они принадлежат и к кому имеют отношение. Действия преступников не повлияют на решимость иранской нации, и кровопролитие в Ахвазе получит ответ в рамках закона и интересов нашей страны» , — добавил Роухани, отметив, что за атакой стоят иностранные наемники.