Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն հայտարարել է, որ այս շաբաթ երկու երկրների  առեւտրային բանակցությունների երկրորդ փուլից  առաջ Նյու Յորքում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ առեւտրի վերաբերյալ կառուցողական բանակցություններ է անցկացրել: Այս մասին հաղորդում է Reuters-ը:
Աբեն հաղորդել է, որ Թրամփի հետ քննարկել է առեւտուրն ու ներդրումները: Կողմերը վերահաստատել են Կորեական թերակղզու ամիջուկայնացմանն իրենց հանձնառությունը: Ճապոնիայի վարչապետը հայտարարել է, որ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում երկրրոդ հանդիպման ընթացքում Թրամփի հետ առեւտրի մասին  հարցեր կքննարկի, երբ  Ճապոնիայի եւ ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչների միջեւ այդ հարցի շուրջ բանակցությունները կայանան:
«Ինչ վերաբերում է Հյուսիսային Կորեայի խնդրին, ապա մենք համաձայնեցինք ավելի ուժեղացնել իմպուլսը, որը ստեղծվել էր հունիսին Միացյալ Նահանգների եւ Հյուսիսային Կորեայի պատմական գագաթաժողովում եւ սերտորեն համագործակցել Կորեայի թերակղզու ապամիջուկայնացման գործընթացի իրականացման համար», - ասել է Աբեն:

Премьер-министр Японии Синдзо Абэ заявил, что провел конструктивные переговоры о торговле с президентом США Дональдом Трампом в Нью-Йорке перед началом второго раунда торговых переговоров между двумя странами на этой неделе, передает Reuters.
Абэ сообщил, что обсудил с Трампом торговлю и инвестиции. Стороны подтвердили свою приверженность денукрлеаризации Корейского полуострова. Премьер-министр Японии сообщил, что обсудит вопросы торговли с Трампом в ходе второй встречи на полях Генассамблеи ООН, после того как состоятся переговоры представителей Японии и США по этому вопросу.
«Что касается северокорейского вопроса, мы договорились еще больше усилить импульс, созданный на историческом саммите США и Северной Кореи в июне, и тесно сотрудничать в деле реализации процесса денуклеаризации Корейского полуострова», - сказал Абэ.