ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Աշոտ Հակոբյանն ընդունել է Համաշխարհային բանկի պատվիրակությանը`Տրանսպորտի եւ ՏՀՏ պրակտիկայի մենեջեր Խուան Գավիրիայի գլխավորությամբ:
Նախարարությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ողջունելով հյուրերին՝ նախարարը նշել է, որ ՀԲ-ի աջակցությամբ իրականացվող «Կենսական նշանակության ճանապարհային ցանցի բարելավում»-ը նախարարության լավագույն ծրագրերից է, որը մեծ խանդավառությամբ է ընդունվում նաեւ համայնքների բնակիչների կողմից:
Ծրագիրն իրականացվում է արդեն 10 տարի՝ երկու փուլով. ներդրվել է 85 միլիոն դոլար ու վերականգնվել է շուրջ 600 կմ ճանապարհային ենթակառուցվածք:
Խուան Գավիրիան շնորհակալություն է հայտնել արդյունավետ գործակցության համար, ընդգծել է, որ արդյունքը շատ գոհացնող է: Նա ասել է, որ առավոտյան այցելել է ծրագրի շահառու երկու համայնքներ, անձամբ դիտարկել կատարված աշխատանքն ու լսել համայնքի ղեկավարների գոհունակության խոսքերը:
Նրանք նշել են, որ վերջնարդյունքը շատ ավելի գոհացուցիչ է եղել, քան իրենց սպասումները, քանի որ, բացի ասֆալտապատումից, ծրագրի շրջանակներում ճանապարհները ապահովվել են անվտանգության նշաններով ու գծանշումներով, հարկ եղած ժամանակ տեղափոխվել են նաեւ գազատար ու ջրատար համակարգերը:
«Կենսական նշականության ճանապարհների վերականգնման» ծրագիրը նախատեսվում է ավարտել 2018թ.- ի վերջին, սակայն ՀԲ ներկայացուցչի եւ նախարարի քննարկման ընթացքում դիտարկվեց ծրագրի լրացուցիչ ֆինանսավորման հնարավորությունը, որի դեպքում ծրագիրը կարող է երկարաձգվել եւս մեկ տարով:
Նախարարը նշեց, որ շարունակական համագործակցության պատրաստակամությունը մեծ է, եւ կառավարությունը սահմանել է ճանապարհաշինության ոլորտում որակի խստագույն հսկողություն, ինչը վերաբերում է նաեւ այս ծրագրին:
Կարեւորելով համայնքների զարգացման գործում ճանապարհների բարելավման դերը՝ Աշոտ Հակոբյանը նաեւ նշեց, որ ծրագիրը կնպաստի միասնական երթուղային ցանցի ներդրման գործընթացին:

Министр транспорта, связи и информационных технологий Армении Ашот Акопян принял делегацию Всемирного банка во главе с менеджером практики транспорта и ИКТ Хуаном Гавирией. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе профильного министерства.
Приветствовав гостей, министр отметил, что финансируемая Всемирным банком программа «Восстановление дорог, имеющих жизненное значение», является одной из лучших программ министерства.
Программа реализуется уже10 лет, в два этапа. Было вложено 85 миллионов долларов и восстановлено около 600 км дорожной инфраструктуры республики.
В свою очередь, Хуан Гавирия поблагодарил за эффективное сотрудничество и подчеркнул, что результат в целом очень удовлетворительный.
Ожидается, что программа «Восстановление дорог, имеющих жизненное значение», будет завершена к концу 2018 года, однако в ходе встречи была рассмотрена возможность дополнительного финансирования проекта, с возможным продлением проекта еще на год.
Министр отметил, что готовность к непрерывному сотрудничеству у армянской стороны велика, и правительство определило строгий контроль качества дорог, в период проведения дорожных работ, что также относится и к данной программе.
Подчеркнув важность роли улучшения качества дорог в деле развитии общин, Ашот Акопян также отметил, что программа будет способствовать внедрению единой сети маршрутного транспорта.