Երեւանի մետրոյի մեկ կայարանի կառուցման համար անհրաժեշտ է 100-150 մլն դոլար: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Սպառողների խորհրդատվության կենտրոն» ՀԿ-ի նախագահ Կարեն Չիլինգարյանը:
Նա նշեց, որ միակ թաղամասը, որտեղ ներկայումս հնարավոր է նման նախագիծ սկսել, Աջափնյակն է: «Դեռ խորհրդային տարիներին «Բարեկամություն» կայարանից մինչեւ Մաթեմատիկական մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտ (Մերգելյան) ստորգետնյա թունել էր փորվել, որտեղ արդեն սկսվում է կիրճը», - հիշեցրեց Չիլինգարյանը: Այս տեղում  Աջափնյակի թաղամաս տանող կամուրջ պետք է կառուցվի:
Ընդհանուր առմամբ Աջափնյակի նոր մետրոյի կայարանի կառուցումը կատարվել է ընդամենը 10 տոկոսով: Տեղադրվել էր միայն կայարանի թեք մուտքը,  բայց այն փակված է:
«Անհրաժեշտ է ավելի քան հարյուր մետր հորատել, ինչպես նաեւ պարզել թունելի վիճակը, քանի որ 27 տարիների ընթացքում այս թունելում շինարարական աշխատանք չի եղել, եւ կարող են փլուզումներ լինել», - ասաց ՀԿ-ի ղեկավարը:
Նրա խոսքով, այս պահին Հայաստանում մետրոյի կառուցման մասնագետներ գրեթե չկան:
«Պետք է ներգրավել օտարերկրյա մասնագետներին եւ տեղական կադրերին վերապատրաստել», - ասաց Չիլինգարյանը:
Ընդհանուր առմամբ, փորձագետը կարծում է, որ անհրաժեշտ է ներդնել շուրջ 100-150 միլիոն դոլար թունելների, կամուրջի եւ նոր կայարանի կառուցման համար, եւ եթե հնարավոր է մեծ ներդրումներ ներգրավել, հնարավոր է միաժամանակ կամուրջներ եւ թունելներ կառուցել, ինչը 3 տարի կտեւի:

На строительство одной станции метро Еревану понадобится 100-150 млн. долларов. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении- NEWS.am заявил председатель НПО «Центр консультации потребителей» Карен Чилингарян.
Он отметил, что единственный район, где в данный момент можно начать такой проект, это Ачапняк.  «Еще в советское время был проложен подземный тоннель метро со станции «Дружба» до Ереванского научно-исследовательского института математических машин (Мергелян), где уже начинается ущелье»,- напомнил Чилингарян.  На этом месте, продолжил он, должен быть проложен мост, ведущий в район Ачапняк.
В целом, работы по строительству новой станции метро в Ачапняке были выполнены всего на 10%. Был проложен всего лишь наклонный вход станции, но он законсервирован.
«Требуется пробурлить еще сотни метров, а также выяснить, в каком состоянии находится проложенный тоннель, поскольку на протяжении 27 лет никаких строительных работ в этом тоннеле не велось, и там могут быть обвалы»,- отметил глава НПО.
По его словам, в Армении в данный момент почти нет специалистов по строительству метро.
«Нужно привлечь зарубежных специалистов и организовать подготовку местных кадров»,- отметил Чилингарян.
В целом в строительство тоннелей, моста и одной новой станции, считает эксперт, необходимо инвестировать порядка 100-150 млн. долларов, и если удастся привлечь крупные инвестиции, можно одновременно построить мост и тоннели, на что потребуется 3 года.