Որպեսզի երկիրը կարողանա շատ ներդրումներ ներգրավել իր սթարթափների համար, այն պետք է ունենա ուժեղ ձեռներեցական եւ ներդրողական էկոհամակարգ եւ լավ կրթահամակարգ, որը տեխնոլոգիաների ոլորտում նոր գաղափարներ հղանալու հնարավորություն է տալիս։ Ինչպես նաեւ, անհրաժեշտ են ծրագրեր-ակսելերատորներ՝ սկսնակ ընկերություններին օգնելու համար, եւ, իհարկե, պետական աջակցություն։ «Go Beyond Early Stage Investing»-ի հմնադիր Բրիջիդ Բաումանը համարում է, որ այս ամենը Հայաստանում կա։
Բրիջիդ Բաումանը Հայաստան է եկել մասնակցելու Early stage investment conference համաժողովին՝ նվիրված սթարթափներում, այսպես կոչված, «հրեշտակային» ներդրումներին։ Դրանք, ինչպես նշել է մասնագետը, սովորաբար կազմում են սթարթափի ընդհանուր բյուջեի 2-5 տոկոսը, սակայն բիզնես-հրեշտակները բոլոր մասնավոր ներդրողներից տարբերվում են նրանով, որ «երկու թեւ» ունեն՝ ոչ միայն ֆինանսական աջակցություն են ցուցաբերում, այլեւ աջակցում են սթարթափ-նախագծին, կիսում են իրենց փորձը, նպաստում են դրա զարգացմանը եւ միջազգային ասպարեզ դուրս գալուն։
Համաժողովը, ինչպես NEWS.am-ի թղթակցին ասաց GlobalAM-ի ղեկավար Գեւորգ Պողոսյանը, կազմակերպվել է Հայաստանի բիզնես-հրեշտակների ցանցի (BANA) եւ Հայաստանում փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ԵՄ ծրագրի կողմից։ Դրա գլխավոր նպատակը Հայաստանի եւ Եվրոպայի բիզնես-հրեշտակների մերձեցումն է, նրանց համար համագործակցության եւ համատեղ ներդրումների նոր հնարավորությունների ստեղծումը։
«Եվրոպական բիզնես-հրեշտակները մեծ փորձ ունեն։ Նրանք շատ բան կարող են սովորեցնել հայկական ներդրողներին։ Բացի այդ, որոշ եվրոպական բիզնես-հրեշտակներ կարող են շահագրգռված լինել հայկական խոստումնալից սթարթափներում ներդրում անելու մեջ»,- ընդգծեց Գ․ Պողոսյանը։

Чтобы страна могла привлекать много инвестиций для своих стартапов, у нее должна быть сильная предпринимательская и инвестиционная экосистема и хорошая система образования, которая дает возможность генерировать новые идеи в сфере технологий. Также необходимы программы-акселераторы, помогающие начинающим компаниям, и, конечно же, государственная поддержка. Все это в Армении есть, считает Бриджит Бауманн, основатель «Go Beyond Early Stage Investing».
Бриджит Бауманн приехала в Армению для участия в конференции Early stage investment conference, посвященной так называемым «ангельским» инвестициям в стартапы. Ангельские инвестиции, как отметила специалист, обычно составляют не более 2-5% от общего бюджета стартапа, однако бизнес-ангелы отличаются от всех других частных инвесторов тем, что у них «два крыла» - они не только оказывают финансовую поддержку, но и поддерживают стартап-проект, делятся с ним своим опытом, способствуют его развитию и выходу на международный уровень.
Конференция, как рассказал в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am руководитель GlobalAM Геворг Погосян, организована Сетью бизнес-ангелов Армении (BANA) и программой ЕС по развитию малого и среднего предпринимательства в Армении. Ее главная цель – свести бизнес-ангелов Армении и Европы, создать новые возможности для их сотрудничества и совместных инвестиций. «У европейских бизнес-ангелов много опыта, - подчеркнул Геворг Погосян, - и они могут многому научить армянских инвесторов. Кроме того, некоторые европейские бизнес-ангелы могут быть заинтересованы в инвестициях в многообещающие армянские стартапы».