Ֆիզիկայի ասպարեզում Նոբելյան մրցանակը 2018թ․ շնորհվել է Արթուր Էշքինին, Ժերար Մուրին եւ Դոնե Սթրիքլանդին՝ միջուկային ֆիզիկայի ոլորտում նորարարական հայտնագործությունների համար՝ հայտնել է շվեդական Թագավորական գիտությունների ակադեմիայի Նոբելյան հանձնաժողովը։
Երեքշաբթի հայտարարված մրցանակակիրների մրցանակաբաշխությունն ավանդաբար տեղի կունենա դեկտեմբերի 10-ին՝ Ստոկհոլմում՝ Նոբելյան մրցանակի հիմնադիր Աբել Նոբելի մահվան օրը։
Յուրաքանչյուր մրցանակի դրամային արժեքն այս տարի կազմում է 9 մլն շվեդական կրոն (1 մլն ամերիկյան դոլար)՝ տեղեկացնում է ՌԻԱ Նովոստին։

Нобелевская премия по физике за 2018 год присудили Артуру Эшкину, Жерару Муру и Донне Стрикланд за новаторские изобретения в области ядерной физики, сообщил Нобелевский комитет Королевской шведской академии наук.
Церемония награждения названных во вторник лауреатов пройдет по традиции в Стокгольме 10 декабря в день кончины основателя Нобелевских премий – шведского предпринимателя и изобретателя Альфреда Нобеля (1833–1896).
Сумма каждой из Нобелевских премий в этом году составляет 9 миллионов шведских крон (один миллион долларов США), передает РИА Новости.