ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Ջոն Քերրին հայտարարել է, որ իրանական միջուկային գործարքից ԱՄՆ-ի դուրս գալը մեծացրել է երկրների միջեւ ռազմական դիմակայությունը, հայտնում է Press TV-ն:
Քերրիի խոսքով՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, համաձայնագրից դուրս գալով, տարածաշրջանում կոնֆլիկտն «ավելի հավանական է դարձրել»: «Որովհետեւ մարդիկ կան, որնք կցանկանային, որպեսզի Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները Իրանը ռմբակոծի»,- ասել է նա:
Վաշինգթոնը հոկտեմբերի 3-ին դուրս է եկել 1955 թվականին ստորագրված Իրանի հետ Բարեկամության, տնտեսական հարաբերությունների եւ հյուպատոսական իրավունքների մասին պայմանագրից:
Թրամփը մայիսի սկզբին հայտնել էր իրանական միջուկային ծրագրի համաձայնագրից երկրի դուրս գալու մասին: Այս գործարքը սահմանափակումներ էր դրել միջուկային ոլորտում Թեհրանի ակտիվության վրա ՄԱԿ ԱԽ պատժամիջոցները եւ այն սահմանափակումները հանելու դիմաց, որոնք ավելի վաղ սահմանել էին ԱՄՆ-ն եւ ԵՄ-ն:

Бывший госсекретарь США Джон Керри заявил о том, что выход США из иранской ядерной сделки увеличил риск военного противостояния между странами, передает Лента.Ру со ссылкой на Press TV.
По словам Керри, президент США Дональд Трамп, выйдя из соглашения, «сделал более вероятным» конфликт в регионе. «Потому что есть люди, которые хотели бы, чтобы Соединенные Штаты Америки бомбили Иран», — сказал он.
3 октября Вашингтон вышел из Договора о дружбе, экономических отношениях и консульских правах с Ираном от 1955 года.
В начале мая Трамп сообщил о выходе страны из соглашения по иранской ядерной программе. Эта сделка накладывала ограничения на активность Тегерана в ядерной сфере в обмен на снятие санкций Совбеза ООН и ограничительных мер, которые ранее вводили США и ЕС.
Тегеран и шесть стран-посредников (Россия, США, Великобритания, Китай, Франция, Германия) договорились об условиях иранской ядерной программы летом 2015 года. По договору Иран отказывается от дальнейшего развития этой программы в обмен на снятие санкций. Ограничения для республики, в том числе на экспорт нефти, отменили в январе 2016 года.