Օպերային երգչուհի Մոնսերատ Կաբալյեն կթաղվի Բարսելոնի Սանտ Անդրեի գերեզմանատանը, որտեղ թաղված են նրա ծնողները, հաղորդում է RT-ն, վկայակոչելով Europa Press-ին: Այս մասին հրաժեշտի արարողության ժամանակ ասել է նրա դուստրը:
Թաղման նախօրեին տեղի կունենա հոգեհանգստի արարողությունը, սակայն երգչուհու ընտանիքը դեռ չի որոշել թե որ եկեղեցում:
Ավելի վաղ լրատվամիջոցները հաղորդել էին, որ Իսպանիայի վարչապետ Պեդրո Սանչեսը կմասնակցի Բարսելոնում Մոնսերատ Կաբալյեի հուղարկավորությանը:
Հանրահայտ երգչուհու մահվան մասին հայտարարվել է հոկտեմբերի 6-ին։ «ՌԻԱ Նովոստի»-ն հայտնել է, որ Կաբալյեն սեպտեմբերի վերջին միզապարկի խնդիրների հետ կապված բուժման կուրս էր անցնում Բարսելոնի բուժհաստատություններից մեկում:
Հիշեցնենք, որ Մոնսերատ Կաբալյեն երկու անգամ այցելել է Արցախ՝ 2013-ին եւ 2014-ին։ 2014 թվականին նա Ստեփանակերտում բացառիկ համերգ է տվել՝ նվիրված հրադադարի 20 ամյակին։ Իր այդ այցերի համար նա սուր քննադատության է արժանացել ադրբեջանական իշխանությունների կողմից եւ ներառվել է Ադրբեջանի «սեւ ցուցակում»։
Դյութիչ սոպրանոյի ձայնով Մոնսերատ Կաբալյեն (ամբողջական անունը՝ Մարիա դե Մոնսերատ Վիվիանա Կոնսեպսիոն Կաբալյե եւ Ֆոլկ) ծնվել է 1933 թվականին ապրիլի 12-ին Բարսելոնում։ Նա հայտնի է դարձել իր բելկանտո տեխնիկայով եւ իտալական դասական օպերաներում դերակատարումներով։ Հսկայական երգացանկ (88 դեր), մոտ 800 կամերային ստեղծագործություններ։ Իր կարիերայի ընթացքում Կաբալյեն կատարել է ամենաբազմազան պարտիաներ։
Ռոքի սիրահարներին երգչուհին հայտնի է Queen խմբի վոկալիստ Ֆրեդի Մերկուրիի հետ համատեղ Barcelona (1988) ալբոմով եւ շվեյցարական Gotthard խմբի հետ 1997-ին ձայնագրած One Life One Soul ռոք-բալլադով:

Оперная певица Монтсеррат Кабалье будет похоронена на кладбище Сант-Андреу в Барселоне, где покоятся её родители, передает RT со ссылкой на Europa Press. Об этом заявила её племянница на церемонии прощания.
Перед захоронением будет проведена заупокойная служба, однако в какой именно церкви, семья певицы пока не определилась.
Ранее СМИ сообщили, что премьер-министр Испании Педро Санчес посетит в Барселоне похороны Монтсеррат Кабалье.
В субботу, 6 октября стало известно о кончине выдающейся певицы. Как сообщило РИА Новости, в конце сентября Кабалье проходила лечение в одной из барселонских клиник из-за проблем с мочевым пузырем.
Напомним, что Монсератт Кабалье дважды посещала Арцах – в 2013 и 2014 гг. В 2014 году она дала в Степанакерте эксклюзивный концерт, посвященный 20-летию перемирия. Визиты дивы в столицу Арцаха подверглись резкой критике азербайджанских властей, вследствие чего Кабалье была внесена в «черный список» Азербайджана.
Обладательница чарующего сопрано, испанская оперная певица Монсератт Кабалье (полное имя Мария де Монсеррат Вивиана Консепсьон Кабалье и Фольк), родилась 12 апреля 1933 года в Барселоне. Она прославилась своей техникой бельканто и исполнением ролей в классических итальянских операх Пуччини, Беллини и Доницетти. Огромный репертуар (88 ролей), около 800 камерных произведений. За весь период карьеры исполняла самые разнообразные партии — от Памины доИзольды, от Донны Эльвиры до Турандот.
Любителям рок-музыки известна по совместному альбому с вокалистом группы Queen Фредди Меркьюри — Barcelona (1988). Заглавная песня, посвящённая родному городу Кабалье —Барселоне, стала одной из двух официальных песен летних Олимпийских игр 1992 года, проходивших в столице Каталонии. В1997 году совместно с швейцарской рок-группой Gotthard была записана рок-баллада «One Life One Soul».