ՄԱԿ փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակը մտահոգություն է հայտնել մի շարք երկրներից, այդ թվում՝ Սիրիայից փախստականներին եւ գաղթականներին օգնության ցուցաբերման միջոցների անբավարարությամբ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Երեքշաբթի Ժնեւում կայացած ճեպազրույցում գրասենյակի պաշտոնական ներկայացուցիչ Բաբար Բալոխը հայտարարել է, որ իրենց տները հարկադրաբար լքած սիրիացիներին աջակցելու համար ներկայումս ստացվել է 2018 թվականին անհրաժեշտ 1,968 մլրդ դոլարի միայն 35 տոկոսը:
Բալոխի խոսքով՝ միջոցներն անհրաժեշտ են, մասնավորապես, ձմռան նախաշեմին սիրիացիներին օգնելու համար, որոնք վերադարձել են բնակության նախկին վայրերը: Դրանից բացի, եթե ֆինանսավորումը չստացվի, ապա արդեն նոյեմբերին ստիպված կլինեն դադարեցնել Հորդանանում եւ Լիբանանում փախստականների ընտանիքներին կանխիկ գումարով տրամադրվող օգնության ծրագիրը. ընդհանուր առմամբ, նման օգնության կարիք ունի մոտ կես միլիոն փախստական՝ կացարանի վարձավճարի, բազային ծառայությունների եւ ամենօրյա կարիքների ապահովման համար:
Նա հայտնել է, որ Սիրիայից բացի, ֆինանսավորման հետ կապված առանձնապես բարդ իրավիճակ է ստեղծվել Բուրունդիում, Կոնգոյում, Աֆղանստանում, Հարավային Սուդանում եւ Սոմալիում: Աշխարհում 68,5 մլն հարկադիր տարագրվածների օգնության համար 2018 թվականին գրասենյակը 8,2 մլրդ դոլարի կարիք ունի: Գրասենյակը հույս ունի մինչեւ տարեվերջ ստանալ այդ գումարի 55 տոկոսը:

Управление Верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ) выразило обеспокоенность нехваткой средств на оказание помощи беженцам и перемещенным лицам в ряде стран, включая Сирию, передает ТАСС.
Как заявил во вторник на брифинге в Женеве официальный представитель этого ведомства Бабар Балох, на настоящий момент поступило лишь 35% из необходимых в 2018 году $1,968 млрд для поддержки вынужденно покинувших свои дома сирийцев.
«Около 5,6 млн сирийских беженцев в регионе и 6,2 млн перемещенных лиц внутри страны непосредственно затронуты нехваткой фондов, - отметил он. - Потребности УВКБ в размере $1,968 млрд, касающиеся ситуации в Сирии, профинансированы только на 35%».
По словам Балоха, средства нужны, в частности, для оказания помощи в преддверии зимы сирийцам, вернувшимся в места прежнего проживания. Кроме того, если не поступит финансирование, то уже в ноябре придется прекратить программу предоставления семьям беженцев в Иордании и Ливане наличных денег: в общей сложности около полумиллиона беженцев нуждаются в такой поддержке для оплаты аренды жилья, базовых услуг и обеспечения повседневных нужд.
Как сообщил официальный представитель УВКБ, помимо Сирии особенно сложная ситуация с финансированием сложилась также в Бурунди, Демократической Республике Конго, Афганистане, Южном Судане и Сомали. Всего для оказания помощи 68,5 млн вынужденных переселенцев в мире в 2018 году УВКБ требуется $8,2 млрд. Управление рассчитывает получить до конца года 55% этой суммы.