Հոկտեմբերի 12-ին արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպեց Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթաժողովի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանած Աֆրիկյան միության հանձնաժողովի նախագահ Մուսա Ֆակի Մահամատի հետ:
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Հայաստանի արտգործնախարարը նշեց, որ աֆրիկյան մայրցամաքի պետությունների հետ հարաբերությունների ընդլայնումը Հայաստանի արտաքին քաղաքական կարեւոր առաջնահերթություններից է, եւ հայկական կողմը պատրաստակամ է գործնական քայլեր ձեռնարկել առկա ներուժի առավել արդյունավետ օգտագործման ուղղությամբ: Այս համատեքստում Հայաստանի ԱԳ նախարարը եւ Աֆրիկյան միության հանձնաժողովի նախագահը կարեւորեցին Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակրեպության հարթակը, որը լավ հնարավորություններ է ընձեռում անդամ պետություններին ներգրավվել ինչպես բազմակողմ, այնպես էլ՝ երկկողմ ձեւաչափերում, հատկապես հաշվի առնելով ՖՄԿ-ում աֆրիկյան մայրցամաքի երկրների զգալի ներկայությունը:
Կողմերը մտքեր փոխանակեցին տարածաշրջանում Հայաստանի ներկայության ընդլայնման հեռանկարների ու համագործակցության հնարավոր ուղղությունների վերաբերյալ:
Զոհրաբ Մնացականյանի եւ Մուսա Ֆակի Մահամատի ուշադրության կենտրոնում էին նաեւ ՖՄԿ 17-րդ գագաթաժողովի օրակարգային հարցերը, ինչպես նաեւ Հայաստանի նախագահության առաջնահերթությունները եւ դրանց շրջանակներում նախատեսվող համատեղ աշխատանքները:

Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 12 октября встретился с председателем Комиссии Африканского союза Мусой Факи Махаматом, который прибыл в Ереван для участия в работах 17-го саммита Международной организации Франкофонии.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе МИД Армении, в ходе встречи Мнацаканян отметил, что расширение отношений со странами африканского континента является одним из важных внешнеполитических приоритетов Армении, и армянская сторона готова предпринять практические шаги для наиболее эффективного использования существующего потенциала. В этом контексте собеседники отметили важность площадки МОФ, которая предоставляет государствам-членам организации хорошие возможности для вовлечения в работы как в многостороннем, так и в двустороннем форматах.
Зограб Мнацаканян и Муса Факи Махамат также обменялись мнениями относительно перспектив расширения присутствия Армении в регионе и возможных направлений сотрудничества.