Հոկտեմբերի 12-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպեց Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթաժողովի շրջանակներում Հայաստան ժամանած Սերբիայի Հանրապետության փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար Իվիցա Դաչիչի հետ:
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ երկու երկրների ԱԳ նախարարները քննարկեցին երկկողմ օրակարգի մի շարք հարցեր, մտքեր փոխանակեցին քաղաքական երկխոսության առավել ակտիվացման, առեւտրատնտեսական կապերի աշխուժացման, զբոսաշրջության ծավալների ավելացման շուրջ:
Զրուցակցիների ուշադրության կենտրում էին նաեւ միջազգային կառույցներում փոխգործակցության խորացմանն առնչվող հարցեր, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային մի շարք հրատապ խնդիրներ:
Նախարար Մնացականյանը իր գործընկերոջը ներկայացրեց Հայաստանում տեղի ուենցած վերջին ներքաղաքական զարգացումները, ժողովորդի լայն մանդատի հիման վրա կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումները:
Հայաստանի եւ Սերբիայի ԱԳՆ ղեկավարներն անդրադարձան 17-րդ գագաթաժողովի աշխատանքներին եւ կառույցում Հայաստանի նախագահության առաջնահերթություններին՝ համոզմունք հայտնելով, որ երեւանյան գագաթաժողովի արդյունքերը կնպաստեն Ֆրանկոֆոնիայի հռչակած արժեքների եւ սկզբունքների հիման վրա կազմակերպության գործունեության ակտիվացմանը:

Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 12 октября встретился с вице-премьером, главой МИД Сербии Ивицом Дачичем, который прибыл в Ереван в рамках 17-го саммита Международной организации Франкофонии.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе МИД Армении, в ходе встречи стороны обсудили ряд вопросов двусторонней повестки, а также обменялись мнениями вокруг еще большей активизации политического диалога, торгово-экономических связей и увеличении туристических показателей. Собеседники также сосредоточили внимание на вопросах по углублению взаимодействия в международных структурах, а также ряд актуальных региональных проблем.
Мнацаканян представил своему коллеге из Сербии последние внутриполитические события в Армении, реформы, реализуемые Правительством.
Говоря о 10-ом саммите МОФ, министры выразили уверенность в том, что результаты саммита в Ереване поспособствуют активизации деятельности организации на основе ценностей и принципов, провозглашенных Франкофонией.