Հոկտեմբերի 12-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպեց Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթաժողովի շրջանակներում Հայաստան ժամանած Սերբիայի Հանրապետության փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար Իվիցա Դաչիչի հետ:
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ երկու երկրների ԱԳ նախարարները քննարկեցին երկկողմ օրակարգի մի շարք հարցեր, մտքեր փոխանակեցին քաղաքական երկխոսության առավել ակտիվացման, առեւտրատնտեսական կապերի աշխուժացման, զբոսաշրջության ծավալների ավելացման շուրջ:
Զրուցակցիների ուշադրության կենտրում էին նաեւ միջազգային կառույցներում փոխգործակցության խորացմանն առնչվող հարցեր, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային մի շարք հրատապ խնդիրներ:
Նախարար Մնացականյանը իր գործընկերոջը ներկայացրեց Հայաստանում տեղի ուենցած վերջին ներքաղաքական զարգացումները, ժողովորդի լայն մանդատի հիման վրա կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումները:
Հայաստանի եւ Սերբիայի ԱԳՆ ղեկավարներն անդրադարձան 17-րդ գագաթաժողովի աշխատանքներին եւ կառույցում Հայաստանի նախագահության առաջնահերթություններին՝ համոզմունք հայտնելով, որ երեւանյան գագաթաժողովի արդյունքերը կնպաստեն Ֆրանկոֆոնիայի հռչակած արժեքների եւ սկզբունքների հիման վրա կազմակերպության գործունեության ակտիվացմանը:

YEREVAN. – Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan on Friday met with Serbia’s First Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs Ivica Dačić, who is in Armenia within the framework of the ongoing 17th Summit of the International Organization of La Francophonie (OIF), in capital city Yerevan.
The two FMs discussed matters on their bilateral agenda, and exchanged views on further invigoration of political discourse, enhancement of trade and economic ties, and increase in tourism, the Ministry of Foreign Affairs informed Armenian News-NEWS.am.
The interlocutors focused also on the deepening of collaboration within international organizations, as well as several urgent regional matters.
Separately, FM Mnatsakanyan presented to his Serbian colleague the latest political developments in Armenia, and the reforms which the country’s new government is implementing.
The Armenian and Serbian ministers reflected on the 17th Summit of La Francophonie too, and on Armenia’s priorities as the new OIF chairing country.