Հոկտեմբերի 12-ին Մարշալ Բաղրամյանի անվան փորձադաշտում ավարտվեցին հայ-ռուսական միացյալ զորքերի խմբավորումների զորավարժությունները: Զորավարժությունների հրամանատարները, ինչպես նաեւ հանդիսատեսն եւ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները դիտեցին զորավարժությունների վերջնական, ակտիվ փուլը (ֆոտոռեպորտաժ):
Տանկեր, հրետանի, ավիացիա. զորավարժությունների եզրափակիչ փուլում ներկայացված էին զանգվածային մարտի բոլոր ատրիբուտները:
«Ներկայիս զորավարժությունների առանձնահատկությունն այն է, որ նախապես կազմված սցենար չի եղել: Ստորաբաժանումները ընդհանուր թեման եւ առաջադրանքները ստացել են ըստ իրավիճակի զարգացման», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց հայ-ռուսական միացյալ զորքերի խմբավորման հրամանատար  Տիգրան Փարվանյանը:
Զորավարժություններին ներգրավվել է անձնակազմից մի քանի հազար մարդ, կողմերը նախընտրում են չնշել տեխնիկայի քանակը: Գեներալ-մայոր Փարվանյանը ստորաբաժանումների  համակարգումը բավարար գնահատեց: «10 օրվա ընթացքում անձնակազմը լավ ծանոթացել է, լավ գիտի մյուս կողմի կարողությունները եւ ունակությունները», - նշեց գեներալը:
«Դասընթացի ընթացքում մենք ցույց տվեցինք այն հնարավոր զարգացումները, որոնք կարող էին լինել ցանկացած մարտական գործողության ժամանակ՝ սկսած սահմանապահ զորքերից, հակառակորդի առաջխաղացման հակազդեցություններ, նրան նախնական դիրքերի վերադարձնելը»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց մարտական պատրաստության վարչության ղեկավար, Գլխավոր շտաբի ղեկավարի տեղակալ, գեներալ-մայոր Անդրանիկ Մարգարյանը:
Պատասխանելով հարցին՝ կային այնպիսի առաջադրանքներ, որոնք խմբավորումն ի վիճակի չէր լինի կատարել, գեներալը պատասխանեց. «Նման բան չի կարող լինել».
Զորավարժություններին ներագրավված էին ուղղաթիռներ եւ ինքնաթիռներ՝ գրոհիչ ինքնաթիռներ եւ կործանիչներ, ինքնագնաց կառույցներ, հրետանի, մեծ  քանակությամբ տանկեր եւ ԲՄՊ: Զորավարժությունների արդյունքները ավելի ուշ կամփոփվեն:

На полигоне имени маршала Баграмяна в Армении 12 октября завершились учения армяно-российской Объединенной группировки войск. Командующие учениями, а также зрители и представители СМИ понаблюдали за заключительной, активной фазой учений (фоторепортаж).
Танки, артиллерия, авиация - все атрибуты масштабного боя были представлены в финальной части учений. «Особенность нынешних учений в том, что не было заранее составленного сценария. Общая тема, а задания подразделения получают по мере развития ситуации», - сообщил в беседе с журналистами командующий Объединенной группировкой войск генерал-майор Тигран Парванян.
В учения были вовлечены несколько тысяч человек личного состава, количество техники стороны предпочитают не указывать. Скоординированность подразделений генерал-майор Парванян оценил как удовлетворительную. «За 10 дней личный состав хорошо познакомился, знает возможности и способности другой стороны», - отметил генерал.
«В ходе учений мы показали те возможные развития, которые могут быть при любом боевом действии, начиная с пограничных войск, противодействия продвижению противника, возвращение его на исходные позиции», - отметил в беседе с представителями СМИ начальник управления по боевой подготовке, заместитель начальника Генштаба генерал-майор Андраник Макарян. Отвечая на вопрос, есть ли такие задачи, которые оказались бы не под силу группировке, генерал ответил категорическим нет: «Такого не может быть».
В ходе учений были задействованы вертолеты и самолеты – штурмовики и истребители, самоходные установки, артиллерия, большое количество танков и БМП. Итоги учений будут подведены позже.