Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը երկրի պատմության մեջ առաջին անգամ ներկայացրել է միայնակության խնդրի դեմ պայքարի կառավարական ռազմավարությունը: Այս մասին երկուշաբթի հաղորդվել է Միացյալ Թագավորության կառավարության կայքում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Այս ռազմավարությունը մեր երկրում երկարատեւ եւ հեռուն գնացող սոցիալական փոփոխությունների միայն սկիզբն է: Այն դիտարկվում է որպես միայնակությունն արմատախիլ անելու ազգային քաղաքականության մեջ անհրաժեշտ առաջին քայլ»,- ասել է Մեյը:
Ըստ փաստաթղթի՝ նոր պրակտիկան, որը հայտնի է որպես «սոցիալական կարգադրություն», բժիշկներին թույլ կտա միայնակությունից տառապող հիվանդներին ուղարկել հասարակական աշխատողների մոտ, որոնք նրանց անհատական աջակցություն ցույց կտան: Փաստաթղթի հեղինակների կարծիքով՝ սա միայնակ մարդկանց կօգնի բարելավել հոգեբանական վիճակը եւ բարեկեցության մակարդակը: Երկրի վարչապետը հաստատել է, որ այս ընթացակարգը հնարավոր կլինի արդեն 2023 թվականին:
Նոր ռազմավարության մեջ նշված է, որ Անգլիայի առողջապահության ազգային ծառայությունը կֆինանսավորվի միայնակ հիվանդներին գործունեության տարբեր ձեւերի մեջ ներգրավելու համար: Ավելին Բրիտանիայի կառավարությունը կհատկացնի լրացուցիչ 1,8 մլն ֆունտ սթերլինգ (2,4 մլն դոլար) հասանելի հասարակական վայրեի թիվը մեծացնելու համար, ներառյալ նոր սրճարանների, ռեստորանների, ժամանակ անցկացնելու վայրերի բացումը
Մեյի խոսքով՝ սա պատմության մեջ առաջին փաստաթուղթն է, որը պարունակում է «գործատուի պարտավորվածություն» աշխատավայրում պայքարելու միայնակության դեմ: Դրանից բացի, Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը համագործակցություն կհաստատի Թագավորական փոստի հետ: Մասնավորապես՝ նրա աշխատակիցները կզրուցեն ներփակված մարդկանց հետ՝ ազգականների եւ մտերիմների հետ կապ հաստատելու նպատակով նրանց անհրաժեշտ օգնություն եւ աջակցություն ցույց տալու համար:

The UK Prime Minister Theresa May has launched Government’s first strategy to combat the loneliness.
“Loneliness is a reality for too many people in our society today… it can affect anyone of any age and background. This strategy is only the beginning of delivering a long and far reaching social change in our country - but it is a vital first step in a national mission to end loneliness in our lifetimes,” the PM said.
According to the statement, the new strategy known as ‘social prescribing’ will allow GPs to direct patients to community workers offering tailored support to help people improve their health and wellbeing, instead of defaulting to medicine.
"The Prime Minister confirmed all GPs in England will be able to refer patients experiencing loneliness to community activities and voluntary services by 2023,” the statement said adding “as part of the long-term plan for the NHS, funding will be provided to connect patients to a variety of activities, such as cookery classes, walking clubs and art groups, reducing demand on the NHS and improving patients’ quality of life. The Prime Minister also confirmed £1.8m to increase the number of community spaces available – the funding will be used to transform underutilised areas, such as creating new community cafes, art spaces or gardens.”
According to the Prime Minister, “our Strategy sets out a powerful vision for addressing this generational challenge. By bringing together health services, businesses, local authorities, charities and community groups we will raise awareness of loneliness and help people build connections to lead happier and healthier lives.”