Երկուշաբթի Մեքսիկայի ռազմածովային նախարարությունը հայտնել է Խաղաղ օվկիանոսում «Տարա» արեւադարձային փոթորկի պատճառով Կոլիմա, Խալիսկո եւ Միչոական նահանգներում տարերային աղետների կանխման հատուկ ծրագրի գործողության մեջ մտնելու մասին, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Marina ծրագրի կանխման փուլը նախատեսում է գործողությունների եւ մեխանիզմների լրակազմ՝ ուղղված բնակչության համար վտանգների նվազեցմանը, ինչպես նաեւ հնարավոր կամ անխուսափելի բնական երեւույթների կործանարար հարվածի հետեւանքներից խուսափելուն կամ դրանք նվազեցնելուն, որոնցից կարող են տուժել մարդկանց կյանքերը եւ գույքը, արտադրական բազան, պետական ծառայությունների հատվածը եւ շրջակա միջավայրը»,- հայտնել են գերատեսչությունից:
«Տարայի» հետեւանքով տարածաշրջանում տեղատարափ անձրեւներ են տեղում՝ ուժգին քամիներով, էլեկտրական մրրիկիներով եւ տեսանելիության սաստիկ նվազմամբ: Ավերածությունների եւ տուժածների մասին առայժմ տեղեկություններ չկան:

Министерство военно-морского флота Мексики сообщило в понедельник о введении в действие специального плана по предотвращению стихийных бедствий на территории штатов Колима, Халиско и Мичоакан из-за тропического шторма «Тара» в Тихом океане, передает РИА Новости
«Фаза предотвращения плана Marina предполагает набор действий и механизмов, направленных на снижение риска для населения, а также на избежание или уменьшение эффектов от разрушительного удара возможных или неизбежных природных феноменов, от которых могут пострадать жизнь и имущество населения, производственная база, сектор госуслуг и окружающая среда», – сообщило ведомство.
Из-за «Тары» в регионе идут ливни с порывистым ветром, электрическими бурями и сильным понижением видимости. О разрушениях и пострадавших пока данных нет.