Եթե վարչապետը կարողացավ հետաձգել իր հրաժարականը ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովից համար, ապա ինչու դա չարեց ՀԱՊԿ-ի համար: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 16-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշել է ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր, ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը՝ անդրադառնալով փաստին, որ ՀԱՊԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի նիստը Երևանից տեղափոխվել է Մոսկվա եւ որպես պատճառ նշվել է վարչապետի հրաժարականը:
«Դրա հետ կապված պարզաբանումները պետք է փորձել ստանալ կառավարությունից: Ակնհայտ է, որ այդ որոշման հիմնաքարը վարչապետի հրաժարականն է եւ գործող ԱԺ-ի ժամկետի սպառումը: Եթե վարչապետը կարողացավ հետաձգել իր հրաժարականը ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովից համար, ապա ինչու դա չարեց ՀԱՊԿ-ի համար:
Ֆրանկոֆոնիայի համար վարչապետը կայացրեց ճիշտ որոշում, սխալ կլիներ հրաժարական տալ մի քանի տասնյակ երկրների այցից առաջ կամ ընթացքում: Ուրախ եմ, որ մեր իշխանության օրոք նախաձեռնած շատ կարեւոր արտաքին քաղաքական երեւույթը տեղի ունեցավ բարձր մակարդակով: Ուրախ եմ նաեւ, որ գործող կառավարությունը կարողացավ էստաֆետը վերցնել նախորդ իշխանությունից: Ուրախ եմ, որ Ֆրանկոֆոնիայի երեւանյան բանաձեւերից մեկի ձեւակերպումները ամբողջությամբ համահունչ էին ԼՂ հարցում Սերժ Սարգսյանի օրոք տարբեր միջազգային հարթակներում ընդունված փաստաթղթերին»,-ընդգծեց Աշոտյանը:
Նա նշեց, որ Ֆրանկոֆոնիայի գաագթաժողովի շրջանակներում ինքը հրավիրված է եղել գրեթե բոլոր կարեւոր միջոցառումներին, իսկ բացակայությունը անձնական պատճառներ է կրել, ընտանիքի հետ մեկնել է Արցախ:

Если премьер-министр смог отложить свою отставку ради саммита франкофонии, почему не сделал этого ради ОДКБ? Об этом в беседе с журналистами заявил депутат от фракции РПА, вице-председатель партии Армен Ашотян, комментируя решение о переносе заседания ПА ОДКБ из Еревана в Москву. В обосновании решения указывается вероятная отставка премьера.
По словам Ашотяна, разъяснения следует пытаться получить у правительства. «Очевидно, что краеугольный камень отставка премьера и завершение срока полномочий действующего НС. Если премьер-министр смог отложить свою отставку ради саммита франкофонии, почему не сделал этого ради ОДКБ?», - задался вопросом Ашотян.
Армен Ашотян выразил мнение, что решение по части франкофонии было верным. «Было бы неверно подавать в отставку накануне визита нескольких десятков глав государств. Рад, что инициированное при нашей власти важное политическое мероприятие прошло успешно на высоком уровне. Рад, что действующее правительство сумело принять эстафету от прежних властей. Рад, что водной из резолюций франкофонии в Ереване формулировки полностью созвучны документам, принятым при Серже Саргсяне на разных международных площадках», - подчеркнул Ашотян.