Ես խնդիր չեմ տեսնի, որ նոր ընտրական օրենսգիրքը չընդունվի եւ հին օրենսգրքով գնանք ընտրությունների, քանի որ այլ իրավիճակ է։ Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 17-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը։
«Եթե որեւէ մեկը փող չի բաժանելու, մեծ հաշվով ռեյթինգային համակարգը, որը ստեղծվել է փող բաժանելու համար, այլեւս չի գործելու այնպես, ինչպես գործել է։ Բայց եթե լինի  համամասնական, այստեղ իմ հիմնական մտահոգությունն այն է, որ մարզերից ներկայացվածության խնդիրն է առաջանալու, այս խնդիրը կուսակցություններն իրենց ներսում պետք է լուծեն, իրենց ցուցակներն այնպես կազմեն, որ մարզերից ներկայացուցիչները լինեն անցողիկ տեղերում»,–ասաց պատգամավորը։
Հարցին՝ «Լույս» դաշինքով են գնալո՞ւ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին, արդյոք առաջարկ արե՞լ են Նիկոլ Փաշինյանին միասին գնալ ընտրություններին, Մարուքյանն ասաց, որ Փաշինյանին նման առաջարկ չեն արել, իսկ ԱԺ ընտրություններին, ամենայն հավանականությամբ, «Լույս» դաշինքով կգնան. «Ֆորմալ չենք հավաքվել ու որոշել, սակայն տրամաբանությունը հուշում է, որ Երեւանի ավագանու ընտրությունների ժամանակ ստեղծված բրենդը, որը, բնականաբար, շատ լուրջ ռեսուրս է, եւ այն սկզբունքները, որոնք դրվել են դաշինքի հիմքում, գործում են մինչ այսօր, հետեւաբար, այդ նույն ձեւաչափով կմասնակցենք ԱԺ ընտրություններին»։
Լրագրողները հետաքրքրվեցին՝ ի՞նչ է կարծում պատգամավորը՝  12 օրը բավարա՞ր է ընտրարշավի համար, որին Մարուքյանը պատասխանեց. «Արտահերթ ընտրությունները ենթադրում են արտահերթ պրոցեսներ, օպերատիվ գործողություններ»։

Если поправки в Избирательный кодекс не будут приняты, то и на этот случай не вижу никакой проблемы. На выборы пойдем на основании старого кодекса, поскольку царит иная ситуация. Об этом заявил в беседе с журналистами 17 октября депутат от блока «Выход» Эдмон Марукян.
«Если не будет раздачи денег, то по большому счету рейтинговая система, которая появилась как раз для их раздачи, уже не будет действовать так, как раньше. А если будет чисто пропорциональная система, то она вызывает обеспокоенность по части возникновения проблемы представительства областей. Эту задачу партии должны решить у себя внутри, списки надо составить так, чтобы представители от областей были на проходных местах», - сказал Марукян.
На вопрос, на внеочередные парламентские выборы они собираются идти блоком «Свет» или все-таки предложили Пашиняну вместе принять в них участие, депутат ответил, что с подобной инициативой к и.о. премьер-министра они не обращались. А на выборы, по всей вероятности, пойдут в рамках альянса «Свет».