ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարծում է, որ սաուդցի լրագրող Հաշքաջիի սպանությանը Սաուդյան Արաբիան բարձր մակարդակով է մասնակցել: NYT-ի հետ հարցազրույցում Թրամփը հայտարարել է, որ լրագրողն, ամենայն հավանականությամբ, մահացած է, եւ համոզմունք է հայտնել, որ դրա մեջ սաուդյան իշխանությունների  դերակատարման մասին հետախուզության հաղորդագրություններն իրականությանը համապատասխանում են:
Նա դրա մեջ չի մեղադրել գահաժառանգ արքայազն Մոհամմեդ բին Սալմանին, սակայն ընդունել է, որ այն պնդումները, թե արքայազնը հրամայել է լրագրողին սպանել, հարցականի տակ են դնում ԱՄՆ-ի եւ Սաուդյան Արաբիայի միությունը՝ դառնալով իր նախագահության ամենալուրջ արտաքին քաղաքական ճգնաժամերից մեկը:
Թրամփը դաշնակիցների հետ զրույցներում սկսել է արքայազն Մոհամմեդից հեռավորություն պահպանել՝ ասելով, թե ինքը նրան գրեթե չի ճանաչում, եւ նվազեցնել հարաբերությունների նշանակությունը, որոնք արքայազնի հետ հաստատել էր իր փեսա Ջարեդ Քուշները:

Президент США Дональд Трамп считает, что Саудовская Аравия на высоком уровне причастна к убийству саудовского журналиста Джамала Хашагджи. В интервью NYT,    Трамп заявил, что, судя по всему, журналист мертв, и выразил уверенность в том, что сообщения разведки о роли саудовских властей в этом, соответствует действительности.
Он не стал обвинять в этом наследного принца Мохаммеда бин Салмана, однако признал, что утверждения о том, что принц приказал убить журналиста, ставят под вопрос союз США и Саудовской Аравии, став причиной одного из самых серьезных внешнеполитических кризисов его президентства.
В разговорах с союзниками Трамп начал дистанцироваться от принца Мохаммеда, говоря, что он почти не знает его, и преуменьшать значимость отношений, которые выстроил с принцем его зять Джаред Кушнер.