Կանադան Թուրքիայում մահացած լրագրող Ջամալ Հաշքաջիի մահվան մասին Սաուդյան Արաբիայի հայտարարություններն անհետեւողական եւ ոչ արժանահավատ է համարում, փոխանցում է RT-ն՝ վկայակոչելով երկրի ԱԳՆ հայտարարությունը:
«Այս պահին ներկայացված պարզաբանումներին չեն բավականացնում հետեւողականությունը եւ արժանահավատությունը»,- նշված է Կանադայի ԱԳ նախարար Խրիստիա Ֆրիլանդի հայտարարության մեջ:
Կառավարությունից նաեւ հայտարարել են, որ դատապարտում են Հաշքաջիի սպանությունը եւ կոչ են արել միջադեպի մանրամասն քննություն անցկացնել:
«Նրանք, ովքեր սպանության պատասխանատուն են, պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն»,- նշված է հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ Հաշքաջիի մահվան հետ կապված իր մտահոգությունն էր հայտնել Եվրամիությունը՝ նշելով 1963 թվականի Հյուպատոսական հարաբերությունների մասին Վիեննայի կոնվենցիայի խախտումը:
Հիշեցնենք, որ նշված գործի շրջանակում ձերբակալվել է 18 մարդ: Նրանք բոլորը Սաուդյան Արաբիայի հպատակներ են:

Канада считает заявления Саудовской Аравии о гибели журналиста Джамаля Хашукджи в турции непоследовательными и неправдоподобными, передает RT со ссылкой на соответствующее заявление МИД страны.
«Объяснениям, которые предоставлены на данный момент, не хватает последовательности и правдоподобия», —  говорится в тексте главы МИД Канады Христи Фриланд.
В правительстве также заявили, что осуждают убийство Хашукджи и призвали к проведению тщательного расследования инцидента.
«Те, кто несёт ответственность за убийство, должны быть привлечены (к ответственности)», — сказано в заявлении.
Ранее Европейский союз выразил свою обеспокоенность в связи с гибелью Хашукджи, отметив «шокирующее нарушение Венской конвенции о консульских сношениях 1963 года».