Մենք մեծ նշանակություն ենք տալիս «Եվրասիական շաբաթ» համաժողովի անցկացմանը Հայաստանում։ Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 22-ին, Երեւանում «Եվրասիական շաբաթ» միջազգային ցուցահանդեսային համաժողովի բացման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա համոզված է, որ այս փուլում Հայաստանում տեղի է ունենում քաղաքական ու տնտեսական համակարգի խորը տրանսֆորմացիա, ձեւավորվում է արդիական քաղաքական ու տնտեսական օրակարգ։
«Ակնհայտ է, որ այն մեծ մասամբ ձեւավորվում է նաեւ հաշվի առնելով ԵՏՄ ինտեգրացիան ներուժը։ Այս համատեքստում կարծում եմ, որ համաժողովը լավ հարթակ է ինտեգրացիոն գործընթացի միջանկյալ արդյունքներն ամփոփելու համար, հատկապես Միությունում Հայաստանի նախագահության նախօրեին»,–նշել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը։
Միաժամանակ նա շեշտեց, որ արդեն սկսել են քննարկել այն հարցերը, որոնք մտադիր են առաջարկել որպես առաջնահերթություններ ԵՏՄ–ում ՀՀ–ի նախագահությւան ժամանակ։
Բացի այդ, Փաշինյանի խոսքով, այս համաժողովում հնարավորություն կլինի քննարկել ԵՏՄ անդամ երկրների գործարար շրջանակներին անհանգստացնող խոչընդոտները, որոնք դեռ գոյություն ունեն եվրասիական շուկայում եւ մշակել իրական միջոցներ դրանք վերացնելու ուղղությամբ։
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը վստահություն հայտնեց, որ եվրասիական շաբաթը կդառնա այն հարթակը, որի շրջանակներում կկնքվեն պայմանագրեր, կքննարկվեն հնարավոր համատեղ նախագծերը եւ նոր գործարար կապեր կհաստատվեն։
«Ուրախալի է, որ համաժողովին այսօր մասնակցում են ավելի քան 300 հայկական ձեռնարկություններ, որոնք պատրաստ են եվրասիական գործընկերների հետ երկարաժամկետ համագործակցությանը, ներդրումների ներգրավմանը եւ գործընկերային փոխգործակցության հաստատմանը»,–շեշտեց Փաշինյանը
Հենց այդ ձեռնարկատերերի ներկայությունը, նրա կարծիքով, ապացուցում է համաժողովի նկատմամբ բարձր հետաքրքրվածությունն ու համաժողովի շրջանակում կոնկրետ որոշումների մշակման կարեւորությունը։

Мы придаем большое значeниe проведению форума «Евразийской недели» в Армении. Об этом в Ереване в ходе открытия Международного выставочного форума «Евразийская неделя» 22 октября заявил исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян.
Пашинян убежден, что на данном этапе в Армении происходит глубокая трансформация политической и экономической системы, формируется актуальная экономическая и политическая повестка.
«Очевидно, что она во многом определяется и с учетом интеграционного потенциала ЕЭАС. В этом контексте считаю, что форум является хорошей площадкой подведения промежуточных итогов интеграционного процесса, особенно в преддверии председательства в Союзе Армении», - пояснил и.о. премьера.
При этом Пашинян отметил, что они уже начали обсуждение вопросов, которые намерены предложить в качестве приоритетов на период армянского председательства в ЕАЭС. Помимо этого, по словам главы Правительства, на сегодняшнем форуме появится возможность обсудить волнующие деловые круги стран-участниц ЕАЭС препятствия, которые еще существуют на евразийском рынке, и разработать действенные меры по их устранению.
Он также выразил уверенность в том, что евразийская неделя станет той площадкой, на которой будут заключены контракты, обсуждены возможные совместные проекты и установлены новые деловые связи.
«Отрадно, что в форуме сегодня принимают участие более 300 армянских предприятий, которые готовы к долгосрочному сотрудничеству с Евразийскими партнерами, привлечению инвестиций и выстраиванию партнерского взаимодействия», - подчеркнул Никол Пашинян
Именно присутствие этих предпринимателей доказывает высокий интерес к форуму и важность выработки конкретных решений на полях форума, уверен глава Правительства.