Արդյոք նորմա՞լ է, որ Ընտրական օրենսգիրք սահմանադրական օրենքն ընդունվի նման հապշտապ կերպով, 24-ժամյա ռեժիմում: Այս մասին, այսօր՝ հոկտեմբերի 22-ի ԱԺ արտահերթ նիստում նման հարցով արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Արտակ Զեյնալյանին դիմեց ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը:
«Այսօր առաջին ընթերցումն արվի, վաղը՝ երկրորդ, երբ ակնհայտ է, որ բազմաթիվ հարցեր կան, եւ համաձայնության գալու խնդիր էլ կա: Ես ընդհանրապես չեմ հիշում, որ Ընտրական օրենսգիրքը երբեւէ այսպիսի հապշտապությամբ որեւէ Ազգային ժողովում ընդունվեր, երբ տեղի են ունենում արմատական փոփոխություններ ԸՕ-ում: Ձեր կարծիք էի ուզում լսել, որպես արդարադատության նախարար, սահմանադրական օրենքը այնպես փոխելը ճի՞շտ է»,-հարցրեց Ռուստամյանը:
Ի պատասխան Արտակ Զեյնալյանն ասաց, որ այլ՝ սովորական պայմաններում  կհամաձայներ Ռուստամյանի հետ, որ Ընտրական օրենսգիրքը եւ ցանկացած օրենսդրական ակտ ցանկալի կլինի ավելի երկար քննարկել, թողնել, որ այն ավելի հասունանա եւ ընդունվի հնարավորինս անթերի:
«Սակայն երկրում իրավիճակը ֆորսմաժորային է, եւ այս համատեքստում է, որ այսպիսի լուծում է առաջարկվել: Ես Ձեզ հետ, ընդհանուր առմամբ, համաձայն եմ, բայց սովորական պայմանների դեպքում, դրա համար կառավարությունն այսպիսի լուծում է առաջարկում»,-ասաց Զեյնալյանը:
Ռուստամյանի մտահոգության հետ համաձայն էին նաեւ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավորներ Խոսրով Հարությունյանն ու Հայկ Բաբուխանյանը:
Ի վերջո, Արտակ Զեյնալյանը համաձայնեց, որ երկրորդ ընթերցումը ոչ թե տեղի ունենա առաջին ընթերցմամբ դրա ընդունումից հետո 24 ժամյա ռեժիմում, այլ 72-ժամյա ռեժիմում:

Приемлем ли тот факт, что Избирательный кодекс, являющийся конституционным законом, принимается таким поспешным образом, фактически за 24 часа? Об этом вопросил глава фракции Дашнакцутюн Армен Рустамян  исполняющего обязанности министра юстиции Армении Артака Зейналяна на внеочередном заседании Национального собрания.
«Сегодня будет первое чтение, завтра - второе, тогда как, очевидно, что существует много вопросов по этому поводу, и есть проблема достижения соглашения. Я не припомню, чтобы Избирательный кодекс принимался в таком спешном порядке каким-либо Национальным собранием, тем более, когда в Избирательном кодексе намечены радикальные изменения. Я хотел спросить Вас как министра юстиции, как Вы относитесь к такому изменению конституционного закона? », - спросил Рустамян.
В ответ Артак Зейналян заявил, что в обычных условиях он бы согласился с Рустамяном в том, что желательно проводить более длительные обсуждения Избирательного кодекса и любого законодательного акта, дабы довести закон до того максимально совершенного  содержания и вида.
«Однако ситуация в стране форс-мажорная и именно в этом контексте было предложено такое решение.  В целом я согласился бы с Вами, но только если бы это были обычные условия, поэтому Правительство предлагает такое решение », - отметил Зейналян.
Члены фракции Республиканской партии Армении Хосров Арутюнян и Айк Бабуханян также согласились с опасениями Рустамяна.
В итоге Артак Зейналян согласился с тем, что второе чтение будет проходить не через 24 часа после первого, а через 72 часа.