Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների նախագիծը նախատեսում է տարածքային ցուցակների վերացում, պարզ համամասնական ընտրակարգի ընդունում: Այս մասին, այսօր՝ հոկտեմբերի 22-ին, ԱԺ արտահերթ նիստում ներկայացնելով Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների նախագիծը, նշեց Արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Արտակ Զեյնալյանը:
Նրա խոսքվո, նախագիծը նախատեսում է նաեւ կոալիցիաների ձեւավորման սահմանափակումների վերացում եւ ժամկետների ընդլայնում՝ 6 օրվա փոխարեն սահմանելով 10 օր. «Երրորդ, կուսակցական բազմակարծության ապահովման նպատակով ընտրվելու նվազագույն շեմի իջեցում՝ կուսակցությունների համար ներկայիս 5 տոկոսի փոխարեն 4 տոկոս, իսկ դաշինքների համար 7 տոկոսի փոխարեն 6 տոկոս: 4-րդ. ընտրագրավի չափի իջեցում՝ ներկայիս 10 մլն դրամի փոխարեն 7,5 մլն դրամ»,-ասաց Զեյնալյանը՝ հավելելով, որ ընտրագրավը կվերադարձվի քաղաքական ուժերին, եթե նրանք ստանան 2 տոկոսից ավելի ձայն, ներկայիս 4-ի փոխարեն: Նախատեսվում է նաեւ, որ նվազագույն ԱԺ-ում ներկայացված պետք է լինի ոչ թե 3, այլ 4 քաղաքական ուժ: «Կանանց ներկայության քվոտան 25 տոկոսից դարձնել 30 տոկոս: Բոնուսային համակարգի վերացում Երեւանի, Գյումրիի եւ Վանաձորի ընտրությունների ժամանակ»:
Զեյնալյանը նշեց, որ առաջարկվում է նաեւ, որ ընտրողների ցուցակում կլինեն միայն այն անձանց անունները, որոնք վերջին մի քանի տարվա ընթացքում վավեր անձնագիր ունեն: Նախագիծը ենթադրում է նաեւ քաղաքական բանավեճերի կազմակերպում, որոնցից առնվազն մեկը պետք է լինի ընտրություններին մասնակցող ուժերի ցուցակների առաջին համարների մակարդակով: Բացի այդ, քվեարկության ժամանակ կոչումով բարձր սպաներին արգելվելու է ներկա լինել տեղամասում, երբ այնտեղ քվեարկում են ցածր կոչում ունեցող զինծառայողները:

Проект поправок в Избирательный кодекс предполагает отказ от рейтинговой системы, принятие простой пропорциональной избирательной системы. Об этом заявил во время представления проекта поправок в ИК на внеочередном заседании НС Армении 22 октября и.о. министра юстиции Армении Артак Зейналян.
По его словам, проект также предусматривает устранение ограничений на формирование коалиций и продление сроков, вместо 6 дней будут 10. «С целью обеспечения плюрализма партий предусмотрено снижение проходного порога: для партий вместо нынешних 5% будут установлены 4%, а блоков - вместо нынешних 7% будут установлены 6%. Будет изменен и размер избирательного залога, вместо нынешних 10 млн. драмов он будет составлять 7,5 млн. драмов», - заявил Зейналян.
По его словам, политсилы получат свои деньги обратно, если получат больше 2% голосов, вместо нынешних 4%. Планируется также, что в НС Армении вместо 3-ех будут представлены, как минимум, 4 политические силы. Предполагается и устранение бонусной системы во время выборов в Ереване, Гюмри и Ванадзоре.
По словам и.о. главы Минюста, в списке избирателей будут только имена тех, у кого есть действующие паспорта в течение последних нескольких лет. По проекту, предполагается и организация политических теледебатов. Кроме этого, как подчеркнул Зейналян, на участках во время голосования военнослужащих, имеющих низшие звания, не будет офицеров высшего звена.