Ուզեք, թե չուզեք, դեկտեմբերին լինելու են խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններ: Այս մասին, այսօր՝ հոկտեմբերի 22-ին, ԱԺ արտահերթ նիստում Ընտրական օրենսգրքի նախագծի քննարկման ժամանակ նշեց «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը:
Նա կոչով դիմեց ՀՀԿ-ական պատգամավորներին՝ ասելով. «Մի գնացեք սաբոտաժի ճանապարհով, որովհետեւ դրանից տուժելու է ընտրությունների որակը, քանի որ հին օրենսգիրքը բազմաթիվ թերություններ  պարունակում, իսկ նոր ընտրական օրենսգիրքը էականորեն բարելավում է բազամթիվ ընթացակարգեր:
Մի փորձեք անընդհատ հղում անել Վենետիկի հանձնաժողովին: Ես պատգամավոր եմ, որն ամեն օր աշխատում է Եվրոպական կառույցներում եւ բազմիցս հանդիպել եմ նաեւ Վենետիկի հանձնաժողովի փորձագետներին: Իրենք մեկ խնդիր ունեն, որ այն լուծումները, որին կգնան Հայաստանի քաղաքական ուժերը, լինի կոնսենսուսով ընդունված: Հիմա մի փորձեք այդ համախոհությունը տապալել: Միեւնույն է, եթե հիմա չկարողանանք առաջին ընթերցմամբ ընդունել նախագիծը, դրանով դուք էստեղ ոչ մեկին վատություն չեք անելու: Դրանով արձանագրելու ենք, որ դեկտեմբերին ընտրության ենք գնալու հին օրենսգրքով»,-հայտարարեց պատգամավորը:
Նա հիշեցրեց, որ Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունները քննարկվել է ԱԺ-ում ամռանը եւ կոնսեսուս է եղել. «Հիմա որն է խնդիրը, որ տոտալ բացակայություն է ԱԺ դահլիճում: Սաբոտաժի կտանեք՝ կմնա հին ընտրական օրենսգիրքը, դրանից դուք չեք շահելու, դրանով փորձ է արվելու հերթական անգամ ստվերել ընտրական գործընթացը: Հույս ունեմ, որ առաջիկա մեկ ժամում հորդորս լսելի կլինի եւ այս շարքը (ցույց տվեց ՀՀԿ խմբակցության նստարանները-խմբ) կհամալրվի այն գործիչներով, որոնք չեն ուզում սաբոտաժի տանել ընտրական պրոցեսը»:

Хотите или не хотите, а внеочередные парламентские выборы в декабре все равно состоятся. Об этом заявила во время обсуждения проекта поправок в Избирательный кодекс на внеочередном заседании парламента Армении 22 октября депутат от блока «Царукян» Наира Зограбян.
Обращаюсь к депутатам от Республиканской партии Армении, Зограбян заявила: «Не идите путем саботажа, потому что от этого пострадает качество выборов, поскольку старый кодекс содержит в себе многочисленные упущения, а новый Избирательный кодекс существенно улучшает многочисленные процедуры.
Не пытайтесь все время ссылаться на Венецианскую комиссию. Я являюсь депутатом, которая каждый день работает с европейскими структурами и много раз встречалась с экспертами ВК. У них одна задача, чтоб при любом решении политсил Армении был бы консенсус.  Теперь не пытайтесь провалить это единомыслие. Даже если сейчас мы не сможем принять проект в первом чтении, вы этим никому не навредите. Это просто приведет к тому, что декабрьские выборы состоятся по старому кодексу», -  отметила депутат.
Она напомнила о том, что летом в НС данные поправки были обсуждены и тогда был консенсус по этому вопросу. «В чем же тогда проблема, почему так много отсутствующих в зале заседаний НС? Вы идете по пути саботажа, но вы этим в очередной раз бросите «тень» на избирательный процесс», - отметила Зограбян.