Checkmarx կազմակերպության աշխատակից Պեդրո Ումբելինոն պատմել է, թե ինչպես կարելի է NFC-չիպի միջոցով տեղեկատվություն գողանալ ցանկացած սարքից։ Սարքը հեռավորությունից «կոտրելու» տեխնիկան նա ցույց է տվել Hack.lu 2018 համաժողովում՝ տեղեկացնում է Lenta-ն։
Ումբելինոն նշված չիպի միջոցով փոխանցել է գաղտնաբառերը։ Նրա կարծիքով՝ գաղտնաբառեր գողանալու NFCdrip կոչվող ձեւը կարելի է օգտագործել ոչ միայն Android սմարթֆոնների, այլեւ այլ նոթբուքերի համար։ Սարքի վրա դրվում է վիրուսային ծրագիր, որն էլ օգնում է փոխանցել գաղտնաբառերը։
Սովորական ռեժիմում NFC-ն տեղեկատվությունը կարող է փոխանցել ոչ մեծ տարածության դեպքում, սակայն Ումբելինոյին դա հաջողվել է անել 3 մ հեռավորությունից։ Մեծ տարածությունների դեպքում փոխանցվող տվյալների մեջ անճշտություններ են լինում, սակայն հաքերին, միեւնույն է, հաջողվել է ազդանշանը փոխանցել 10 եւ նույնիսկ 60 մ հեռավորությունից։

Сотрудник организации Checkmarx Педро Умбелино  рассказал, как можно выкрасть информацию с любого устройства с помощью NFC-чипа. Технику взлома с большого расстояния он продемонстрировал на конференции Hack.lu 2018, передает Lenta
Умбелино использовал технологию NFC для передачи паролей. Взлом возможен, даже если на гаджете отключена передача данных. По его мнению, прием под названием NFCdrip можно использовать как для Android-смартфонов, так и для ноутбуков. Эксперт продемонстрировал атаку, при которой на Android-устройстве изменяется режим работы NFC. На гаджет устанавливается вирусная программа, которая инициирует передачу пароля на другое устройство.
В привычном режиме NFC-чип способен передать информацию на совсем небольшое расстояние. Однако Умбелино удалось переслать данные с взломанного устройства, расположенного на расстоянии почти три метра. При передаче на большие расстояния в данных возникают неточности, но все же хакеру удалось передать сигнал на 10 и даже 60 метров.