Վրաստանի նախկին նախագահ եւ Օդեսայի նախկին նահանգապետ Միխայիլ Սաակաշվիլին «1+1» հեռուստաալիքի «Ուկրաինական սենսացիաներ» հաղորդման լրագրողներին ցույց է տվել, թե ինչպես է ապրում Ամստերդամում եւ պատմել է մոր կողմից ցուցաբերվող օգնության մասին։
Քաղաքական գործչի խոսքով՝ Նիդերլանդներում  կոմունալ բնակարանի համար նա ամսական վճարում է 300-350 եվրո՝ գազի եւ մնացածի հետ մեկտեղ։ Տան մաքրության հետ այդ գումարը հասնում է 400 եվրոյի։ Ավտոմեքենան նա փոխարինել է հեծանիվով, իսկ գործնական կոստյումները՝ ջինսերով։
Սաակաշվիլին խոստովանել է, որ երբեմն իրեն ֆինանսապես օգնում են մայրը՝ Գիուլի Ալասանիան, որը թուրքագետ է, պատմական գիտությունների դոկտոր։
«Մայրս բավականաչափ վաստակում է իրեն պահելու, Վրաստանում ապրող կնոջս եւ որդուս եւ երբեմն նույնիսկ մի փոքր էլ ինձ օգնելու համար»,–նշել է նա:
Նրա խոսքով՝ Նիդերլանդներում «ձանձրալի» է եւ ինքը հաճախ հիշում է Ուկրաինան:
Հիշեցնենք, որ Ուկրաինայի իշխանությունները Սաակաշվիլիին արտաքսել են Լեհաստան։ Ապա քաղաքական գործիչը մեկնել է Նիդերլանդներ, որտեղ ԵՄ–ում ապրելու եւ աշխատելու իրավունք է ստացել։

Бывший президент Грузии и экс-глава Одесской области Михаил Саакашвили показал журналистам передачи «Украинские сенсации» на телеканале 1+1,  как живет в Амстердаме, и рассказал о помощи, которую ему оказывает мать.
По словам политика, «коммуналка» в Нидерландах обходится ему в 300-350 евро в месяц — с газом и со «всеми делами». С уборкой эта сумма доходит до 400 евро. Автомобиль он заменил на велосипед, а деловые костюмы на джинсы.
Саакашвили признался, что иногда ему финансово помогает мать Гиули Аласания — доктор исторических наук, тюрколог.
«Моя мама зарабатывает достаточно, чтобы содержать себя, помогать моей жене и сыну, который в Грузии, и иногда даже чуть-чуть помогать мне», — сказал он.
По его словам, в Нидерландах ему «скучно» и он часто вспоминает Украину.
Напомним, что власти Украины выслали Саакашвили в Польшу. Позже политик приехал в Нидерланды, где получил удостоверение личности с правом на проживание и работу в Евросоюзе.