Ուկրաինան ԱՀԿ-ում Հայաստանի եւ Ղրղզստանի դեմ հայց է ներկայացրել՝ նպատակ ունենալով վիճարկել հակադեմպինգային մաքսատուրքերը, որոնք սահմանվել են այդ երկրների կողմից ուկրաինական պողպատյա խողովակների մի քանի տեսակների նկատմամբ, հայտնում է Reuters–ը՝ վկայակոչելով ԱՀԿ փաստաթղթերը։
Ուկրաինան հայտարարել է, որ երկու երկրները պետք է կրճատեն մաքսատուրքերը, որոնք «ավելին են, քան անհրաժեշտ է, սխալական են եւ հիմնված են սխալ որոշումների, ընթացակարգերի եւ կանոնակարգերի վրա»:
Ուկրաինան արդեն իսկ նման բողոք է ներկայացրել ԱՀԿ-ում Ղազախստանի դեմ:
ԱՀԿ կանոնների խախտման մեջ մեղադրվող երկրները 60 օր ունեն խնդրի կարգավորման համար կամ Ուկրաինան կարող է դիմել ԱՀԿ–ին վճիռ կայացնելու խնդրանքով։

Ukraine has launched complaints at the World Trade Organization to challenge anti-dumping duties imposed by Armenia and Kyrgyzstan on certain types of Ukrainian steel pipes, documents published by the WTO showed on Monday, Reuters reported.
Ukraine said the two countries, both members of the Russia-dominated Eurasian Economic Union, should have phased out duties that were “higher than necessary, erroneous and based on deficient rulings, procedures and provisions”.
Ukraine has already lodged a similar WTO complaint against a third member of the customs union, Kazakhstan. Countries accused of breaking the WTO rules have 60 days to settle the matter or Ukraine could ask the WTO to adjudicate.