Ազգային ժողովի հերթական նիստում այսօր՝ հոկտեմբերի 23-ին, տեղի ունեցած քվեարկության արդյունքներով իրավաբան Վահե Գրիգորյանը չի ընտրվել Սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնում։
Ըստ նախնական տվյալների՝ քիչ առաջ ԱԺ-ում ավարտված քվեարկությանը մասնակցել է ընդամենը 53 պատգամավոր, մինչդեռ ՍԴ անդամի ընտրության համար անհրաժեշտ է 63 կողմ քվե: 53 պատգամավորներից Վահե Գրիգորյանի օգտին քվեարկել է 30, դեմ՝ 23 պատգամավոր:
Նշենք, որ ԱԺ նիստի համար օրվա ընթացքում գրանցվել է 67 պատգամավոր, սակայն ոչ բոլորն են մասնակցել ՍԴ անդամի քվեարկությանը:
Քվեարկության պաշտոնական տվյալները կհրապարակվեն ԱԺ նիստի ընդմիջումից հետո։
Հիշեցնենք, որ արդեն երրորդ անգամ Ազգային ժողովում ՍԴ անդամի ընտրությունը տապալվում է: Մինչ այդ ՍԴ անդամի պաշտոնում առաջադրվել էր Ելիզավետա Դանիելյանի եւ Էմիլ Բաբայանի թեկնածությունը, որոնք չէին ընտրվել:

Парламент Армении на заседании 23 октября не смог избрать адвоката Ваге Григоряна судьей Конституционного суда. В голосовании по кандидатуре Григоряна приняли участие всего 54 депутата, в то время как для избрания члена КС необходимо 63 голоса, проголосовавших «за».
Отметим, что в течение дня зарегистрировались 67 депутатов, но не все из них приняли участие в голосовании по кандидатуре в члены КС.
Напомним, что выборы члена КС в НС проваливаются уже в третий раз. До этого на данную должность предлагались кандидатуры Елизаветы Даниелян и Эмиля Бабаяна, которые также не были избраны.