Թուրքիայի դատախազությունը սաուդցի ընդդիմադիր լրագրող Ջամալ Խաշոգջիի սպանության հետաքննության շրջանակներում հարցաքննել է Ստամբուլում Սաուդյան Արաբիայի գլխավոր հյուպատոսության 38 աշխատակիցների, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Խաշոգջիի գործով դատախազություն են կանչվել եւ որպես վկա հարցաքննվել Սաուդյան Արաբիայի գլխավոր հյուպատոսության 38 աշխատակիցներ, եւս 5 մարդ հարցաքննությանը չի ներկայացել»,- նշվում է դատախազության հաղորդագրության մեջ:
Սաուդցի ընդդիմադիր լրագրող Ջամալ Խաշոգջին, որը Washington Post թերում որպես տեսաբան էր աշխատում եւ 2017-ից բնակվում էր ԱՄՆ-ում, հոկտեմբերի 2-ին Թուրքիայում անհետացել էր այն բանից հետո, երբ մտել էր Ստամբուլում Սաուդյան Արաբիայի գլխավոր հյուպատոսության շենք:
Հոկտեմբերի 20-ի գիշերը Սաուդյան Արաբիայի պետական լրատվամիջոցները տարածեցին երկրի գլխավոր դատախազի հաղորդագրություն այն մասին, որ նախնական տվյալների համաձայն, Խաշոգջին մահացել է եւ նրա մահն առաջացել է հյուպատոսական անձնակազմի հետ վիճաբանության արդյունքում:
Այս գործով ձերբակալվել է 18 մարդ, ովքեր հարցաքննվում են, Սաուդյան իշխանությունները շեշտում են, որ ձգտում են հաստատել ճշմարտությունը եւ բոլոր մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկել:

Турецкая прокуратура опросила 38 сотрудников генконсульства Саудовской Аравии в Стамбуле в рамках расследования убийства оппозиционного журналиста Джамаля Хашагджи, говорится в сообщении стамбульской прокуратуры, передает РИА Новости
«По делу Хашагджи вызваны в прокуратуру и допрошены в качестве свидетелей 38 сотрудников саудовского генконсульства, еще пять человек на допрос не явились», — говорится в сообщении.
Саудовский журналист Джамаль Хашагджи, который работал обозревателем американской газеты Washington Post и с 2017 года проживал в США, пропал в Турции 2 октября после того, как вошел в здание генконсульства Саудовской Аравии в Стамбуле. Государственные СМИ Саудовской Аравии в ночь на 20 октября распространили сообщение генпрокурора страны о том, что, по предварительным данным, Хашагджи мертв, и к его гибели привела ссора с сотрудниками консульства. По этому делу задержаны 18 человек, которые допрашиваются, саудовские власти подчеркивают, что стремятся установить правду и привлечь к ответственности всех виновных.