ՀՀ ԱԱԾ և ՀՔԾ ղեկավարների հեռախոսային խոսակցության ձայնագրության հրապարակման վերաբերյալ Քննչական կոմիտեում քննվող գործի շրջանակներում Ռոբերտ Քոչարյանին տուժողի դատավարական կարգավիճակ տալու վերաբերյալ Ռոբերտ Քոչարյանի ներկայացուցիչ Հովհաննես Խուդոյանի  միջնորդությունը Քննչական կոմիտեն մերժել է: Այս մասին NEWS.am֊ից ասաց Հովհաննես Խուդոյանը։
Միջնորդությունը ներկայացվել էր՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ հրապարակված ձայնագրության բովանդակությունը պարունակում է այնպիսի տվյալներ, որոնք առերևույթ հաստատում են Ռոբերտ Քոչարյանի ազատությունն ապօրինի սահմանափակելուն ուղղված գործողությունների կատարման փաստը:
Ռոբերտ Քոչարյանի ներկայացուցիչ Հովհաննես Խուդոյանը հայտնեց, որ Քննչական կոմիտեն միջնորդությունը մերժել է՝ պատճառաբանելով, որ ձայնագրությունում դատարանի վրա ազդեցություն ունենալու մասին պարունակվող տվյալները պարզելու ուղղությամբ Քննչական կոմիտեն  նախաքննության ընթացքում ձեռնարկել է համապատասխան քննչական և դատավարական գործողություններ, սակայն դրանց արդյունքում դատարանի գործունեությանը միջամտելու վերաբերյալ տվյալներ ձեռք չեն բերվել:
Փաստաբանի խոսքով, Ռոբերտ Քոչարյանին դատավարական կարգավիճակ տալու միջնորդությունը մերժելու մասին Քննչական կոմիտեի որոշումը կբողոքարկեն ՀՀ գլխավոր դատախազին:

Следственный комитет Армении отклонил ходатайство о предоставлении второму президенту Армении Роберту Кочаряну процессуального статуса потерпевшего в рамках расследуемого в СК дела об обнародовании записи телефонного разговора между главами СНБ и ССС республики. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am представитель Кочаряна Ованес Худоян.
«Ходатайство было представлено с учетом того обстоятельства, что содержание обнародованной записи включает в себя такие данные, которые подтверждают факт совершения действий, нацеленных на незаконное ограничение свободы Роберта Кочаряна», - заявил Худоян.
По его словам, Следственный комитет отклонил ходатайство, мотивировав это тем, что СК в ходе предварительного расследования предпринял соответствующие следственные и процессуальные действия для выявления содержащихся в аудиозаписи данных об оказании воздействия на суд, однако в результате этих действий подобных данных приобретено не было. Худоян сообщил и о намерении обжаловать решение СК в Генпрокуратуре.