Արտահերթ ընտրությունների ավարտից հետո ներդրումները կակտիվանան։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի պաշտոնակատար Տիգրան Խաչատրյանը։
«Ներդրումները բարձր են այն ժամանակահատվածում, երբ իրանացվում են խոշոր ծրագրեր, որպես կանոն։Մենք կարող ենք հետ նայել ոչ միայն 1-2 կամ երեք տարի, այլ նայենք ավելի երկար ժամանակահատված ներառող թվային ցուցանիշներ։ Մշտապես բարձր ցուցանիշներ գրանցվում են այն ժամանակ, երբ իրականացվում են մեծածավալ ներդրումային ծրագիր։ Այս փուլում այդպիսի ծրագրերը հիմնականում իրենց ավարտվածության աստիճանին են հասած։ Վստահ եմ՝ նոր նախաձեռնություններ կլինեն անմիջապես արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ավարտից հետո։ Քաղաքական կայունության հարցը կարևոր գործոններից մեկն է»,-ասաց նա։
Նախարարի խոսքով՝ ներդրումների տեսանկյունից կարեւոր գործոն է կոռուպցիայի բացառումը, կարգավորումների որակը։
«Ներդրումների տեսանկյունից առաջին կարևոր գործոնը կոռուպցիա չլինելն է, այսինքն բյուրոկրատական մեխանիզմները լինեն հասկանանալի լինի, չարգելակի և այդ ուղղությամբ կառավարության կամքը հայտնի է։ Կարծում եմ՝ ոչ մի ներդրող չի կասկածում, որ առաջիկայում այդ օրակարգային կարևոր խնդիրը լուծված է լինելու։ 2-րդը՝ կարգավորումների որակն է։ Այսինքն՝ երբեմն լինում է այնպես, որ բոլորը ցանկանում են հնարավորինս արագ աջակցել ծրագրի իրականացման ընթացքին, բայց լինում են կարգավորումներ, որոնք լավ չեն հարմարացված այդ նպատակին։ Մենք պետք է շարունակենք աշխատել, որ պարզեցնենք այդ ընթացակարգերը, որոնք վերաբերում են նշված խնդրին։ Կարծում ենք, որ դա նույնպես իր արագ ազդեցությունն կունենա եկող տարի կայացվող որոշումների առաջխաղացման»,- ասաց նա։
Տիգրան Խաչատրյանը հավելեց, որ ներդրումների վրա ավելի դանդաղ ազդող գործոնները տնտեսական եւ քաղաքական կայունության հարցերն են։
«Այն գործոնները, որոնք ավելի դանդաղ ազդեցություն որոշումների վրա տնտեսական և քաղաքական կայունության հարցերն են։ Տնտեսական կայունության խնդիր մենք չեն ունեցել որևէ ժամանակ, մակրոտնտեսական վիճակը կայուն է, քաղաքկան կայունությունը շուտով կհաստատի իր երկարաժամկետությունը։ Կարծում եմ՝ հաջորդ տարի կունենանք այն միջավայրը, որը սպասվում է նաև հաջորդ տարիների համար, ուղղակի պետք է համբերատար լինել և սպասել»,-ասաց նախարարը։
Նշենք, որ օտարերկրյա ուղղակի ներդրումները  այս տարի 2-րդ եռամսյակում 10 անգամ կրճատվել են առաջին եռամսյակի համեմատ եւ 3 անգամ կրճատվել են 2017-ի երկրորդ եռամսյակի համեմատ:

После завершения внеочередных парламентских выборов в Армении инвестиции активизируются. Об этом в беседе с Новости Армения- NEWS.am заявил исполняющий обязанности министра экономического развития и инвестиций Тигран Хачатрян.
«Как правило, инвестиции увеличиваются в периоды реализаций крупных программ. Мы можем посмотреть показатели не только одного, двух или трех лет, но и более давние. Регулярно высокие показатели фиксируются в тот период, когда реализовывается объемная инвестиционная программа. На этом этапе подобные программы обычно достигают степени завершенности. Уверен, что будут новые инициативы сразу после завершения внеочередных парламентских выборов. Вопрос политической стабильности является одним из важнейших факторов», - сказал он.
По словам министра, с точки зрения инвестиций важным фактором является исключение коррупции, качество урегулирований.
«С точки зрения инвестиций первым важным фактором является отсутствие коррупции, то есть бюрократические механизмы должны быть понятны, они не должны препятствовать, и в этом направлении воля правительства известна. Думаю, что ни один инвестор не сомневается в том, что в ближайшее время этот важнейший вопрос в повестке будет решен. Вторым является качество урегулирований. То есть иногда будет происходить так, что все захотят по возможности быстро содействовать процессу реализации программы, но бывают урегулирования, которые недостаточно хорошо приспособлены для этой цели. Мы должны продолжать работать, чтобы упростить эти процедуры, которые относятся к отмеченной проблеме. Думаю, что это будет иметь стремительное влияние на продвижение решений, которые будут приняты в следующем году», - сказал он.
Тигран Хачатрян добавил, что факторами, которые медленнее влияют на инвестиции, являются вопросы экономической и политической стабильности.
«Теми факторами, которые имеют более медленное влияние на решения, являются вопросы экономической и политической стабильности. У нас когда-либо не было проблемы экономической стабильности, макроэкономическое состояние стабильно, политическая стабильность вскоре утвердит свою долговременность. Думаю, что в следующем году у нас будет та среда, которая ожидается в последующие годы. Просто нужно быть терпеливыми и ждать», - сказал министр.
Отметим, что во втором триместре текущего года  прямые иностранные инвестиции сократились десятикратно по сравнению с первым триместром, и трижды сократились по сравнению со вторым триместром 2017 года.