KhalifaSat արբանյակը, որը երկուշաբթի ճապոնիայի Տանեգասիմա տիեզերակայանից հաջողությամբ դուրս էր բերվել ուղեծիր, համարվում է  «առաջին արաբական արբանյակը»: Այս մասին հայտնել է ԱՄԷ փոխնախագահ, փոխվարչապետ, Դուբայի ղեկավար, շեյխ Ռաշիդ Ալ Մաքթումը, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«ԱՄԷ-ի համար առաջին պատմական օրն է՝ KhalifaSat-ի գործարկումը՝ առաջին արաբական արբանյակի, որը 100 տոկոսով ստեղծվել է էմիրաթցիների կողմից», —Twitter-ում գրել է ալ Մաքթումը:
KhalifaSat արբանյակով Н2-А հրթիռի արձակումը տեղի է ունեցել երկուշաբթի, Երեւանի ժամանակով առավոտյան 8-ին:
KhalifaSat-ը երրորդ արբանյակն է, որը ստեղծվել է Մուհամեդ բեն Ռաշիդի Տիեզերական կենտրոնի կողմից հարավկորեական Satrec Initiative ընկերության համագործակցությամբ եւ առաջինը, որի մշակումն ու արտադրությունն ամբողջությամբ կատարվել է էմիրաթցի գիտնականների եւ ինժեներների կողմից:
Արաբական Միացյալ Էմիրություններից 70 ինժեներներ աշխատել են արբանյակի ստեղծման վրա, որոնցից 10-ը Ճապոնիա են մեկնել որպեսզի արձակման համար վերահսկեն KhalifaSat-ի նախապատրաստումը: Սա առաջին դեպքն  է, երբ ԱՄԷ-ն իր արբանյակների արձակման համար օգտվում է JAXA ճապոնական ավիացիոն գործակալության ծառայություններից:
KhalifaSat արբանյակը 330 կգ կշիռ ունի եւ նախատեսված է երկրի մակերեւույթի դիտարկումների համար: Նրա կողմից արված պատկերները կօգտագործվեն շրջակա միջավայրի մոնիթորինգի, աղետների դեմ պայքարի, քաղաքաշինության ծրագրման եւ այլ նպատակների համար:

Спутник KhalifaSat, который был успешно выведен на орбиту в понедельник после запуска с космодрома Танэгасима в Японии, является «первым арабским спутником». Об этом заявил вице-президент и премьер-министр ОАЭ, правитель Дубая шейх Мухаммед бен Рашид Аль Мактум, передает РИА Новости
«Новый исторический день для ОАЭ — запуск KhalifaSat, первого арабского спутника, на 100% изготовленного руками эмиратцев», — написал Аль Мактум в своём микроблоге в Twitter.
Запуск ракеты Н2-А со спутником KhalifaSat на борту состоялся в понедельник около 7 часов утра по московскому времени. KhalifaSat является третьим спутником, созданным Космическим центром Мухаммеда бен Рашида в сотрудничестве с южнокорейской компанией Satrec Initiative, и первым, разработка и производство которого полностью осуществлялась силами эмиратских ученых и инженеров на территории ОАЭ.
Над созданием спутника работали 70 инженеров из ОАЭ, десять из которых отправились в Японию, чтобы контролировать подготовку KhalifaSat к запуску. Это первый случай, когда ОАЭ воспользовались услугами японского аэрокосмического агентства JAXA для запуска своих спутников.
Спутник KhalifaSat имеет вес 330 килограммов и предназначен для наблюдений за земной поверхностью. Сделанные им снимки будут использоваться для мониторинга окружающей среды, борьбы со стихийными бедствиями, городского планирования и других целей.