ՀՀ նախագահի աշխատակազմի բյուջեն 2019 թվականի համար նախատեսված է 1,183 մլրդ դրամ: Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 3-ին, ԱԺ հանձնաժողովներում բյուջեի նախագծի քննարկումների ժամանակ նշեց ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Էմիլ Տարասյանը՝ ներկայացնելով 2019-ի իրենց հայտը:
Նրա խոսքով, այդ թիվը կազմում է 2018 թվականի բյուջեի ընդամենը 61 տոկոսը կամ պակաս է 741 մլն դրամով:
Նվազեցումները, ըստ Տարասյանի հետեւյալ ուղղություններով են. աշխատավարձերի եւ հավելավճարների գծով 532 մլն դրամով, էներգետիկ ծառայություններ՝ 36 մլն դրամով: Բացի այդ, հաշվի առնելով, որ ՀՀ նախագահին սպասարկող «Էյրբաս» օդանավը հանվել է ՀՀ նախագահի աշխատակազմից, այդ չափով գումարը եւս նվազել է: Նվազել է նաեւ ավտոմեքենաների վառելիքի համար նախատեսված գումարները՝ մոտ 10 մլն դրամի չափով:
ՀՀ ԱԺ պետաիրավական եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության մշտական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Կոստանյանն արձագանքեց, որ նման նվազումը բնական է, որովհետեւ նախագհի լիազորություններն այլեւս առաջվանը չեն. «Նախկին բյուջեի հետ համետատած՝ իհարկե, պետք է կրճատվեր, որովհետեւ նախագահի լիազորություններն առնվազն մինչեւ տարվա կեսը եւ հիմա համադրելի չեն», - նշեց նա։

Бюджет администрации президента Армении на 2019 год  сократится и составит 1 183 млрд. драмов. Об этом во время обсуждения проекта бюджета в комитетах Национального Собрания 3 ноября заявил руководитель администрации президента Армении Эмиль Тарасян, представляя заявку на 2019 год.
По словам Эмиля Тарасяна, этот показатель составляет лишь 61% от бюджета 2018 года, или меньше на 741 млн. драмов.
Сокращения, по словам Тарасяна, намечаются по следующим направлениям: зарплаты и надбавки - на 532 млн. драмов,  энергетические услуги - на 36 млн. драмов.
Кроме того, принимая во внимание тот факт, что самолет «Airbus», который обслуживал полеты президента Армении, снят с учета  администрации президента, и расходы сократятся  также по этому направлению.
Сумма расходов на автомобильное топливо также снизилось примерно на 10 миллионов драмов.
Председатель постоянного комитета по государственно-правовым вопросам и защите прав человека Национального собрания Геворк Костанян отметил, что такое снижение расходов является естественным, учитывая, что нынешние полномочия президента  отличаются от тех, что были до этого.
«Несомненно, сокращение бюджета должно было произойти, так как полномочия президента те, что были минимум полгода назад и сейчас, не сопоставимы», - заметил депутат.