Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եւ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի միջեւ ձեռք բերված Դուշանբեի պայմանավորվածություններից հետո բավականին նվազել է սահմանային լարվածությունը։ Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 6-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Տոնոյանը։
«Այո՛, գործում է օպերատիվ կապը, խախտումների ժամանակ միանգամից տեղեկացնում ենք, որպեսզի միջոցներ ձեռնարկվեն»,–նշեց նա։
Հարցին՝ քանի՞ անգամ է օպերատիվ կապի միջոցով կապ հաստատվել կողմերի միջոցով, ինչին ի պատասխան Տոնոյանն ասաց. «Բազմաթիվ անգամներ»։
Նա պարզաբանեց՝ օպերատիվ կապը հեռախոսակապով է իրականացվում։
«Եթե առաջնագծում աշխատանքներ են կատարվում եւ ուղղված են դիրքերի բարելավմանը, մենք անմիջապես արձագանքում ենք։ Մեզ կամ ադրբեջանական կողմին մտահոգող շարժի, դեպքերի, գործողությունների, ինժեներական աշխատանքների իրականացման դեպքում մենք ահազանգում ենք, որ դադարեցնեն։ Իրենց արձագանքը մինչ այս պահը կառուցողական է եղել»,–հավելեց նախարարի պաշտոնակատարը։
Նրա փոխանցմամբ՝ անձամբ Ալիեւի եւ մեր երկրի ղեկավարի միջեւ անմիջական կապ չկա։ «Օպերատիվ կապի համար կա այլ պատասխանատու անձ»։

YEREVAN. – Tension on the border has reduced following the Dushanbe agreements between Azerbaijani president Ilham Aliyev and acting Armenian Prime Minsietr Nikol Pashinyan, acting Armenian Defense Minister Davit Tonoyan said.
“Yes, the operation line is functioning, and we immediately inform about violations so that the measures could be taken,” he said.
Asked how many times the operational line was established between the parties, Tonoyan said: “Numerous times”.
“If there are works at the front line that are aimed at improving positions, we immediately respond. If we are concerned about the movement, about some activities, engineering works that concern us or the Azerbaijani side, we are responding to stop them. Their response has been constructive so far,” he added
According to Tonoyan, there was no direct link between the leaders, however, “other person” is responsible for operational line.