Ռուսաստանը եւ Չինաստանը Չժուխայի ավիասրահում ցուցահանդեսի ընթացքում սպառազինության մատակարարման մասին երեք նոր պայմանագիր են կնքել՝ տեղեկացնում է Ինտերֆաքսը։ Մանրամասները դեռեւս ռազմական գաղտնիք են համարվում։ Ռուսական պատվիրակությունը գլխավորել է Ռազմատեխնիկական համագործակցության դաշնային ծառայության ղեկավար Դմիտրի Շուգաեւը
Հայտնի է դարձել, որ Ռուսաստանը ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտում արդեն Չինաստանի հետ իրականացնում է երկու խոշոր պայմանագիր՝ С-400 համակարգերի եւ Су-35 կործանիչների մատակարարման մասին։
Սեպտեմբերին ԱՄՆ ՖՆ-ն, այս պայմանագրերի հետ կապված, ՉԺՀ-ի Կենտրոնական ռազմական խորհրդի դեմ պատժամիջոցներ էր սահմանել։

Russia and China have concluded contracts on deliveries of weapons to be used in operations on the ground, in the air and in the sea, Viktor Kladov, the head of the delegation of Russian state corporation Rostec at the Zhuhai airshow, told Sputnik on Tuesday.
"We are actively cooperating with China in all defense sectors: land, air and water. In addition to the successful implementation of two contracts for the S-400 and Su-35, we have a lot of other projects. I would not like to go into details, but I’ll say that we have recently signed three more [weapons] contracts with the Chinese side," the official said.
According to Kladov, Russia will complete the contracted deliveries of 24 Su-35 fighter jets and S-400 air defense complexes to China on time, until 2020.
China International Aviation and Aerospace Exhibition started in the city of Zhuhai on Tuesday and will last through Sunday.