Հայաստանի տնտեսության մեջ լուրջ փոփոխությունների համար հարկավոր է հիմնավորապես վերանայել Հարկային օրենսգիրքը, Աշխատանքային օրենսգիրքը, ինչպես նաեւ «Սնանկության մասին» օրենքը: Այս մասին նոյեմբերի 7-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանի գործատուների միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը:
«Եթե Հարկային օրենսգրքի դրույթները չփոխվեն, ապա ձեռներեցներից եւ գործարարներից շատերի համար ներկայիս վիճակը կարող է ավելի պակաս ձեռնտու լինել, քան մինչ հեղափոխությունը եղածը»,- շեշտեց փորձագետը:
Գագիկ Մակարյանի խոսքով՝ օրենսդրական բարեփոխումներից բացի, անհրաժեշտ է լուծել տնտեսության մենեջմենթի հարցերը:
«Սա առանձնապես արդիական է ներդրումների հնարավոր աճի ֆոնին, երբ պետությունը պետք է դրանց զտում անցկացնի եւ տնտեսական քաղաքականությունը վարի երկրի շահերի շրջանակում»,- ասաց Գագիկ Մակարյանը:
Փորձագետը նշեց, որ ներմուծման եւ ապրանքների փոխադրման նույն վատ կազմակերպումը կարող է գնաճի հանգեցնել:
Անդրադառնալով տնտեսության առաջնային ոլորտին՝ փորձագետը ընդգծեց, որ անհրաժեշտ է շեշտադրում կատարել բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման վրա:
«Այսօր բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացումը մեր երկրի համար հատուկ դեր ունի, նաեւ այն պատճառով, որ Հայաստանը մեծամասամբ դուրս է մնում տարածաշրջանային նախագծերից, մասնավորապես՝ տրանսպորտային, ինչը կարող էր զգալիորեն մեծացնել հարկային մուտքերը»,- եզրափակեց Գագիկ Մակարյանը:

Для серьезных изменений в экономике Армении нужно основательно пересмотреть Налоговый кодекс, Трудовой кодекс, а также закон «О банкротстве».  Об этом на встрече с журналистами 7 ноября заявил председатель Союза работодателей Армении Гагик Макарян.
«Если положения Налогового кодекса не изменятся, то для многих предпринимателей и бизнесменов нынешняя ситуация может оказаться менее выгодной, чем то, что было до революции»,- подчеркнул эксперт.
По словам Гагика Макаряна, кроме законодательных реформ, необходимо решить вопросы менеджмента экономики.
«Это особенно актуально на фоне вероятного роста инвестиций, когда государство должно проводить их фильтрацию и проводить экономическую политику в рамках интересов страны»,- отметил Гагик Макарян.
Эксперт отметил, что та же самая плохая организация импорта и транспортировки товаров может привести к росту цен.
Коснувшись приоритетной области экономики, эксперт подчеркнул,  что нужно делать акцент на развитии высоких технологий.
«Развитие сферы высоких технологий сегодня имеет особую роль для нашей страны, в том числе по причине того, что Армения по большей части остается вне региональных проектов, в частности, транспортных, что могло существенно увеличить налоговые поступления»,- заключил Гагик Макарян.