ԱՊՀ երկրները ակտիվորեն կհամագործակցեն նորարարությունների ոլորտում։ Յուրաքանչյուր երկիր ունի իր ուժեղ եւ թույլ կողմերը, որոնց ճիշտ օգտագործումը կարող է արագորեն եւ արդյունավետորեն զարգացնել նորարարությունների ոլորտն այս բոլոր երկրներում։ Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Նորամուծության եւ ձեռներեցության ազգային կենտրոն»-ի տնօրեն Գեւորգ Վարդանյանը։
Ըստ նրա՝ Հայաստանի ուժեղ կողմը «լավ խելքերն» են՝ լավ գաղափարներով մեծ թվով մարդիկ կան։ Թույլ կողմը՝ հետաքրքիր նախագծերը շուկա հանելու եւ այդ նպատակով ֆինանսավորում գտնելու համար անհրաժեշտ սարքավորումների եւ նորարարական ենթակառուցվածքների անբավարարությունն է։
Այսօր, նոյեմբերի 7-ին, ԱՊՀ երկրների ներկայացուցիչները հավաքվել են Երեւանում, որպեսզի կլոր սեղանի շուրջ քննարկեն դեռեւս 2011թ․ մեկնարկած «ԱՊՀ մասնակից-երկրների համագործակցության միջպետական ծրագրերի» շրջանակներում համագործակցության հեռանկարները։
«Մենք քննարկում ենք առկա խնդիրները եւ դրանց լուծման ուղիները, ինչպես նաեւ ԱՊՀ երկրներում նորարարական էկոհամակարգի ստեղծման հնարավորությունը եւ նորարարական ենթակառուցվածքների համատեղ օգտագործումը»,- նշեց Վարդանյանը։
Իր հերթին «Ներդրումային Ռուսաստան» ՀԿ-ի Համառուսական բարձրագույն խորհրդի անդամ Սերգեյ Իսաեւն ասաց, որ «ԱՊՀ մասնակից-երկրների համագործակցության միջպետական ծրագրերի» շրջանակներում դեռեւս շատ համատեղ ծրագրեր են նախատեսվում, որոնցից մեկը վերաբերում է գիտական սարքավորումների համատեղ օգտագործմանը։ Այս ծրագրի շնորհիվ գիտնականներն ու նորարարները անհրաժեշտության դեպքում կարող են օգտագործել այլ երկրների սարքավորումները, եւ ամեն մի երկիր ստիպված չի լինի իր լաբորատորիաների համար թանկարժեք սարքավորումներ գնել։
ICANN. Բևեռացվող աշխարհաքաղաքականությունը կարող է սկսել քայքայել ինտերնետի հիմքերը
Շատ կարևոր է տարբերակել, թե երկրներն ինչ են որոշում անել բովանդակության վերահսկողության, այլ ոչ թե տեխնիկական ենթակառուցվածքի հետ
Truth Social մայր ընկերությունը դատի է տվել 20 ԶԼՄ-ների՝ պահանջելով 1,5 մլրդ դոլարի փոխհատուցում
Ընկերությունը փոխհատուցում է պահանջում...
Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնում բացվել է ստեղծարար տեխնոլոգիաների լաբորատորիա (ֆոտո)
Մենք մեծագույն հպարտությամբ ենք հետևում, թե ինչպես են խաղային տեխնոլոգիաները հետաքրքրություն առաջացնում երեխաների և դեռահասների շրջանում...

Страны СНГ будут активнее сотрудничать в сфере инноваций: у каждой страны есть свои сильные и слабые стороны, правильное использование которых поможет быстрее и эффективнее развивать сферу инноваций во всех этих странах. Об этом в беседе с журналистами сказал директор Национального центра инноваций и предпринимательства Геворг Варданян.
Сильная сторона Армении, по его мнению, - «хорошие умы» - большое число людей с хорошими идеями. Слабая же сторона – нехватка оборудования и инновационных инфраструктур, необходимых для выведения интересных проектов на рынок и нахождения финансирования для них.
Сегодня, 7 ноября, представители стран СНГ собрались в Ереване, чтобы в рамках круглого стола обсудить перспективы сотрудничества в рамках «Межгосударственной программы сотрудничества государств-участников СНГ», стартовавшей еще в 2011 году.
«Мы обсуждаем имеющиеся проблемы и пути их решения, а также возможность создания инновационной эко-системы и совместного использования инновационных инфраструктур в странах СНГ», - отметил Варданян.
Как в свою очередь отметил член Высшего Совета Общероссийской общественной организации «Инвестиционная Россия» Сергей Исаев, в рамках «Межгосударственной программы сотрудничества государств-участников СНГ» планируется провести еще много совместных программ, одна из которых касается совместного использования научного оборудования: благодаря этой программе ученые и инноваторы при необходимости смогут пользоваться оборудованием других стран – каждой стране не придется покупать дорогостоящее оборудование для своих лабораторий.
Японцы научились делать пластик из заводских выбросов
Исследователи создали поли-3-гидроксибутират — биоразлагаемый, но водостойкий пластик, из которого делают упаковки...
Биткоин рекордно вырос в цене
В верхней точке стоимость достигла 29,159 тысячи долларов за монету, прибавив за день 3,8 процента...
Министерство высокотехнологической промышленности и официальный партнер Apple подписали меморандум о сотрудничестве
Генеральный директор ASBC Микаэл Григорян, в свою очередь, отметил...
В Южной Корее начали использовать ИИ для отслеживания сексуальных преступлений
По данным городских властей, система сокращает время, необходимое для выполнения такой задачи, с двух часов до трех минут...