Երկակի գործակալ, ՀԳՎ-ի նախկին գնդապետ Սկրիպալի թունավորումն ու սաուդցի լրագրող Ջամալ Խաշոգջիի սպանությունը միավորում է այն, որ երկու դեպքում էլ հանցագործները քիչ բան են արել իրենց մասնակցությունը թաքցնելու համար, իսկ նրանց անպատկառ արարքները միանգամից միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրեցին Մոսկվայի եւ Էր Ռիադի վրա։ Այս մասին գրել է The Wall Street Journal-ի սյունակագիր Հերի Շմիդտը։
Ըստ նրա՝ երկու հարձակումներից հետո ստացված տեղեկատվությունն էլ մատնացույց էր անում, որ թափթփվածությունը վատ կազմակերպելու եւ ծրագրելու պատճառ է եղել։ Ինչպես այլ կերպ կարելի է բացատրել Բելգիայում հայտնի տեսախցիկների կողմից Սկրիպալին թունավորող ռուսական գործակալների նկարահանումը։
Սյունակագիրը կարծում է, որ սաուդյան եւ ռուսական իշխանությունները կարող էին նման բաներ կազմակերպել՝ այլախոհներին վախեցնելու համար։ Ընդ որում, անպատժելիության զգացումի պատասխանատվության անմիջական կրողը Արեւմուտքն է՝ ասվում է նյութում։ ԱՄՆ-ը, Բրիտանիան եւ նրանց դաշնակիցները վերջին տարիներին վճռականորեն չեն արձագանքել նման դեպքերին, անգամ եթե դրանք իրենց տարածքում են կատարվել։
Կարելի է միայն ցանկանալ, որ արեւմտյան կառավարություններն իրենց սկզբունքները ավելի բարձր դասեն քաղաքական գործոններից, որոնք նրանց այսպիսի երկրների հետ հարաբերությունների անհրաժեշտություն են թելադրում՝ ամփոփել է Շմիդտը

Нападение на бывшего двойного агента и экс-полковника ГРУ Сергея Скрипаля и убийство саудовского журналиста Джамаля Хашукджи объединяет то, что в обоих инцидентах злоумышленники сделали мало для того, чтобы скрыть свою причастность, а дерзкие выходки сразу же привлекли внимание мировой общественности к Москве и Эр-Рияду, пишет в колонке для The Wall Street Journal Гэри Шмитт.
Автор пишет, что поступавшая после каждого из нападений информация указывала на то, что беспорядок был вызван плохой организацией и планированием. Как еще можно объяснить попадание российских агентов, которых в Британии считают причастными к отравлению Скрипаля, на объективы хорошо известной британской системы камер видеонаблюдения, или их неумелое прикрытие, возмущается автор.
Колумнист полагает, что саудовские и российские власти могли спланировать подобные заговоры для устрашения инакомыслящих. При этом вина за чувство безнаказанности лежит непосредственно на Западе, говорится в материале. Со стороны США, Великобритании и их союзников в последние годы не было решительной реакции на подобные инциденты, даже если они происходили на их собственной территории, пишет WSJ. Запад до сих пор не оставляет привычки реагировать на это либо молчанием, либо легким запугиванием.
Можно лишь пожелать, чтобы западные правительства ставили принципы выше политических факторов, которые диктуют им необходимость отношений с такими странами, заключает Шмитт, передает Gazeta